Agra Art | Aukcje

- 6 grudnia 2009

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET MĘŻCZYZNY W OKULARACH
Nr:
13661
Technika:
olej, sklejka
Wymiary:
61 cm x 50 cm
Cena wywoławcza:
50 000 zł
Cena uzyskana:
60 000 zł

IInformacje o dziele:

PORTRET MĘŻCZYZNY W OKULARACH (BOLESŁAW NAWROCKI ?)

sygnowany l.g.: MUTER

Pierwotnie obraz malowany był dwustronnie - na odwrocie znajdowała się nie sygnowana kompozycja pejzażowa Widok miasta. Podczas konserwacji sklejka, na której namalowane były obie kompozycje, została rozwarstwiona i w rezultacie uzyskano dwa odrębne obrazy. Na odwrocie Portretu mężczyzny naklejono fotografie i kartkę z tekstem informującym o wykonanych przeprowadzonych zabiegach konserwatorskich.

estymacja: 80 000 - 100 000

Mela - (Melania Mutermilch) Muter:

Mela Muter, właściwie Maria Melania Mutermilch z domu Klingsland (Warszawa 1876 – Paryż 1967) jedna z najciekawszych artystek tzw. École de Paris; mimo studiów u Miłosza Kotarbińskiego w Warszawie oraz w paryskich Académie de la Grande Chaumiére i Académie Colarossi, uważała się za samouka, twierdząc, że prawdziwą szkołą malarstwa były dla niej dopiero kontakty z wybitnymi artystami i ich sztuką.

Zaprzyjaźniona z wieloma twórcami i osobistościami (m.in. R. Rolland, A. Zweig. R.M. Rilke, A. France. G. Clemenceau) od roku 1901 stale mieszkała w Paryżu, uzyskując w roku 1927 obywatelstwo francuskie. Wyjeżdżała kilkakrotnie do Hiszpanii i Szwajcarii, zawsze też utrzymywała żywe kontakty z Polską, działając na rzecz kraju i biorąc udział w jego życiu artystycznym. Ceniona przede wszystkim jako portrecistka, malowała również pejzaże i martwe natury. Wiele obrazów poświęcała tematom macierzyństwa, cierpienia, starości.
We wczesnym okresie malowała obrazy utrzymane w konwencji realistycznej i ciemnej tonacji barwnej (Portret L. Staffa, Gra w szachy). Później, w okresie „francuskim“, rozjaśniła paletę, stosowała wyraźny kontur i, zmierzającą ku geometryzacji, stylizację form.

W ostatnich latach duże zespoły prac artystki prezentowane były na kilku wystawach w warszawskim Muzeum Narodowym („Artystki polskie“, „Kolekcja Ewy i Wojciecha Fibaków“, a przede wszystkim na dużej wystawie obrazów artystki ze zbiorów Liny i Bolesława Nawrockich).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2009-12-06 106 50 000 zł 60 000 zł N/A PLN USD EUR