Agra Art | Aukcje

- 14 października 2012

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET KOBIECY, 1938
Nr:
16991
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
64 cm x 47 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
60 000 zł

IInformacje o dziele:

 

sygn. u dołu: Witkacy [P] 1938 VIII | (T.E)

Portret kobiety o dużych niebieskich oczach, małych czerwonych ustach, krótkich blond włosach ułożonych w fale, ubranej w suknię lub bluzkę z szyfonowym bądź koronkowym karczkiem, znakomicie wpisuje się w twórczość Witkacego końca lat 30. XX w. Wykonywane wówczas portrety są w przeważającej liczbie realistyczne, rysowane z fotograficzną wręcz wiernością, przy czym cechą charakterystyczną są stosunkowo duże, wyraziste, jakby szklane oczy intensywnie wpatrzone w widza. 

Zachowane portrety kobiece z tego okresu to głównie typ E, który zgodnie z Regulaminem założonej przez artystę w 1925 r. Firmy Portretowej „S. I. Witkiewicz” zakładał „dowolną interpretację psychologiczną, według intuicji Firmy”. W praktyce Witkacy wybierał ten typ dla przedstawienia wizerunków pięknych kobiet, zwłaszcza takich, które wyraźnie mu się podobały.

Portret jest też z pewnością wyrazem ówczesnej mody na gwiazdę filmową o klasycznej kobiecej urodzie, podkreślonej przez odpowiednią fryzurę i uwodzicielski makijaż, a także leciutki, nieśmiały uśmiech....

więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2012-10-14 72 30 000 zł 60 000 zł N/A PLN USD