Agra Art | Aukcje

- 9 grudnia 2012

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
W DZIEŃ MATKI BOSKIEJ GROMNICZNEJ, OK. 1910
Nr:
17316
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
88 cm x 69 cm
Cena wywoławcza:
55 000 zł
Cena uzyskana:
-

Informacje o dziele:

 

sygn. l.d.: T. Axentowicz

Na odwr. na płótnie nalepka Wystawy pośmiertnej artysty urządzonej w TPSP w Krakowie w roku 1939 (druk, stempel, maszynopis):
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie | R. 1939 - WYSTAWA POŚMIERTNA | T. AXENTOWICZA- Nr 214 | Autor - | Adres - | Dzieło w dzień M. B. Gromnicznej | Wykonanie ol. cena -

Powyżej karta maszynopisu - opatrzonego stemplami imiennymi i odręcznym podpisem - z orzeczeniem prof. dr. Feliksa Kopery, który potwierdza autorstwo 

 

Obraz wymieniony w katalogu Wystawy Pośmiertnej T. Axentowicza w Krakowie w 1939 r. (zapis w katalogu odpowiada danym na opisanej wyżej nalepce): 

- [kat.] Teodor Axentowicz 1859-1938, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków styczeń 1939, s. 18, nr kat. 214 (własność S. Schmausa).

 

 

Teodor Axentowicz:

Teodor Axentowicz (Braszów w Siedmiogrodzie 1859 - Kraków 1938) – malarz, pastelista, litograf – był jednym z najbardziej znanych i cenionych malarzy polskich. Kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium pod kierunkiem Gabriela Hackla, Aleksandra Wagnera, Gyuli Benczúra. Studia uzupełniał w Paryżu, gdzie następnie przebywał przez lat kilkanaście. Brał udział w paryskich Salonach; w 1890 otrzymał członkostwo Société Nationale des Beaux-Arts. W tym czasie wielokrotnie wyjeżdżał również do Londynu. W 1895 powrócił do kraju i zamieszkał na stałe w Krakowie, powołany na profesora tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych (od 1900 Akademii). W uczelni tej nauczał nieprzerwanie do 1934, dwukrotnie pełniąc funkcję rektora (lata 1910-11 oraz 1927-28). Był jednym z członków-założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, członkiem wiedeńskiej „Secesji” i współpracownikiem jej pisma „Ver Sacrum”. Powodzenie przyniosły mu zwłaszcza idealizowane wizerunki wytwornych dam oraz wdzięczne portrety dziecięce. Malował też obrazy o tematyce rodzajowej; był jednym z pierwszych malarzy Huculszczyzny i Hucułów. Tworzył obrazy historyczne i kompozycje symboliczne związane z upływem czasu, przemijaniem, starością. We wczesnym, monachijskim okresie były to obrazy utrzymane w duchu akademickiego realizmu; na późniejszą twórczość artysty wywarło wpływ angielskie malarstwo XVIII w. oraz dzieła malarzy współczesnych - Boldoniego, Whistlera, Sargenta. Jego obrazy cechuje dekoracyjność, elegancja, świeżość subtelnej gamy kolorów i delikatna secesyjna stylizacja. Początkowo malował olejno i akwarelą, a po 1890 przede wszystkim mistrzowsko opanowaną techniką pastelu. Zajmował się ilustratorstwem i litografią, projektował plakaty wystaw „Sztuki”.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2012-12-09 5 55 000 zł - N/A PLN USD EUR