Agra Art | Aukcje

- 9 czerwca 2013

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
JAZDA POWOZEM W CZTEROKONNYM ZAPRZĘGU, 1878
Nr:
11934
Technika:
akwarela, ołówek, papier
Wymiary:
42 cm x 84 cm
Cena wywoławcza:
65 000 zł
Cena uzyskana:
75 000 zł

IInformacje o dziele:

 

sygn. p.d.: JKossak | 1878 [inicjały wiązane]

Akwarela - przedstawiająca czterokonny zaprzęg z kapitalnie scharakteryzowanymi pasażerami powozu - należy do większego zespołu prac Kossaka malowanych w Chorostkowie na Podolu, majątku hrabiego Wilhelma Siemieńskiego-Lewickiego (1827-1901), ordynata chorostkowskiego, właściciela rozległych dóbr na Ukrainie, a także pałacu we Lwowie (przy ul. Piekarskiej). W Chorostkowie trzymał hrabia stadninę koni, które „latem pasły się swobodnie na stuhektarowym stepie, nigdy nie oranym“. Kossak, goszcząc w Chorostkowie, malował portrety rodziny właściciela, malował konie z jego wspaniałego stada oraz oryginalne powozy i zaprzęgi.

Obrazy artysty przez lata zdobiły wnętrza pałacu. Część z nich rozgrabiono w czasie pierwszej wojny światowej, część jednak udało się uratować. Niektóre reprodukuje Kazimierz Olszański w swoich opracowaniach dotyczących twórczości artysty. Są wśród nich akwarele, m.in.: Portret konny Wilhelma Siemieńskiego-Lewickiego, Dwa konie i jeździec, Wilhelmowa Siemieńska z córką Melanią i - oczywiście - także prezentowany Zaprzęg czterokonny, powożony przez samego hrabiego Siemieńskiego-Lewickiego (porównaj ilustracje w: Juliusz Kossak, wyd. I, 1988, nr 347, 454 do 458).

 

Obraz opisany i reprodukowany w: 


-...

więcej

Juliusz Kossak:

Juliusz Kossak (Wiśnicz 1824 - Kraków 1899) - malarz i ilustrator - był jednym z najpopularniejszych artystów polskich 2. połowy XIX wieku. Naukę rysunku i malarstwa rozpoczął we lwowskiej pracowni Jana Maszkowskiego; później wiele rysował z natury odwiedzając majątki szlacheckie na Ukrainie, Podolu i Wołyniu. W roku 1852 był w Wiedniu, na Węgrzech i w Petersburgu, a następnie zamieszkał na stałe w Warszawie. Lata 1856-1860 spędził w Paryżu, gdzie przyjaźnił się z Horacem Vernetem. Powróciwszy do Warszawy w latach 1862-1868 był kierownikiem artystycznym „Tygodnika Ilustrowanego”. W roku 1869 przeniósł się na stałe do Krakowa, skąd wyjeżdżał jeszcze do Monachium, by malować w atelier batalisty Franza Adama. Kossak był przede wszystkim znakomitym akwarelistą; rzadziej posługiwał się techniką olejną. Malował obrazy historyczne i batalistyczne, sceny rodzajowe ilustrujące życie i tradycje dworu szlacheckiego oraz obyczaje polskiego ludu. Ale prawdziwymi bohaterami jego obrazów były konie, których ruch, temperament, charakter i indywidualność potrafił po mistrzowsku przedstawić. Był także autorem wielu ilustracji do czasopism i książek, trafiającym bezbłędnie tak w klimat utworów literackich, jak i w tęsknoty i potrzeby odbiorców - czytelników Pieśni o ziemi naszej Wincentego Pola, Trylogii Henryka Sienkiewicza, Pana Tadeusza i poematów Adama Mickiewicza.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2008-10-19 8 65 000 zł - N/A PLN USD EUR
2013-06-09 8 65 000 zł 75 000 zł N/A PLN USD EUR