Agra Art | Aukcje

- 23 marca 2014

Alfred Wierusz-Kowalski, KAUKASKI ZWIAD, 1880
  • nalepka londyńskiej firmy William & Son’s


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KAUKASKI ZWIAD, 1880
Nr:
18937
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
61 cm x 101 cm
Cena wywoławcza:
600 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: A. Wierusz-Kowalski

Z tyłu na ramie nalepka londyńskiej firmy William & Son’s

 

Motywy kaukaskie pojawiały się w obrazach Wierusza-Kowalskiego głównie w latach 1880-1885.
Artysta, który podobnie jak i inni malarze monachijscy zafascynowany był egzotyką tematu i „romantyczną“ aurą opowieści o Immamie Szamilu i walkach ludów Kaukazu o niepodległość. Artystę zainspirowały zapewne częste wizyty w pracowni Józefa Brandta, posiadającego bogatą kolekcję rysunków i przedmiotów ze spuścizny Theodora Horschelta (1829-1871), niemieckiego malarza, który wsławił się malując motywy kaukaskie. W przeciwieństwie do artystów polskich, Horschelt był w południowej Rosji, gdzie z autopsji szkicował i malował mieszkańców gór Kaukazu.


Zebrał bogate zbiory (broń, kostiumy, sprzęty itp.), których część – wraz z fotografiami i wielką liczbą rysunków – pozyskał do swej kolekcji Józef Brandt, i które służyły jako „rekwizyty“ przy malowaniu obrazów, nie tylko samemu Brandtowi, ale również jego uczniom.

Wierusz często malował czerkieskich jeźdźców, przemierzających górskie bezdroża.


W roku 1880 na Salonie paryskim wystawił inny Kaukaski zwiad i Górali kaukaskich, podobny obraz pt. Czerkiesi w...

więcej

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2014-03-23 52 600 000 zł - N/A PLN USD EUR
2015-06-14 52 600 000 zł - N/A PLN USD EUR
2020-06-21 10 1 700 000 zł - N/A PLN USD EUR