Agra Art | Aukcje

- 20 marca 2016

Alfred Wierusz-Kowalski, KULIG. LITEWSKA SANNA, PRZED 1883
  • fragment obrazu

  • fragment obrazu

  • fragment obrazu

  • drzeworyt z 1884 r. - "Gartenlaube

  • okładka książki H.P.Bühlera

  • plakieta informująca o wystawie w Chicago 1893 r.

  • duże zdjęcie bez ramy

  • „Tygodnik Ilustrowany” 1903, II półrocze, nr 52 z dn. 26 (13) grudnia


inne dokumnty / dodatkowe opisy:

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KULIG. LITEWSKA SANNA, PRZED 1883
Nr:
21650
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
119 cm x 73 cm
Cena wywoławcza:
900 000 zł
Cena uzyskana:
990 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: A. Wierusz - Kowalski

Przybliżone wymiary obrazu w ramie: 98x145 cm

 

My sobie jedziem kulikiem;

I w noc, i we dnie /.../

Lecim saniami,

I jadą z nami

Wrzawa, śmiech pusty;

Czy znasz ty polskie zapusty?

 

A. Malczewski, Maria, pieśń II, w. 668-700, 710-714

 

Obraz przedstawia dawny polski kulig, urządzaną w karnawale zabawę z przejażdżka saniami, odwiedzaniem sąsiednich dworów i przyłączaniu sie do orszaku coraz większej liczby gości. Kulig kończyły tańce w ostatnim odwiedzonym domu.

„Galopujące konie ciągną wielkie sanie, woźnica strzela z bata, końskie kopyta wydają się w pędzie ledwie dotykać ziemi, co pierwszoplanowej grupie nadaje wyraz lekkości i dynamiki. Stanowiący tło śnieg jest delikatny, miękki i puszysty, gdzieniegdzie pokryty prawie niewidocznymi jasnobłękitnymi cieniami".

  H. P. Bühler, "Józef...

więcej

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-03-20 20 900 000 zł 990 000 zł N/A PLN USD EUR