Agra Art | Aukcje

- 23 marca 2016

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WARSZAWA II
Nr:
21771
Technika:
teka wydawnicza
Wymiary:
32 cm x 26 cm
Cena wywoławcza:
400 zł
Cena uzyskana:
500 zł

IInformacje o dziele:

 

NIEZNANY CYKL ARTURA GROTTGERA WARSZAWA II, 1926

Książnica „Atlas”, Lwów - Warszawa 1926

32 x 26 cm, oprawa wydawnicza, teka kartonowa, zawiera oprawny oddzielnie opis cyklu (35 str.) autorstwa Mieczysława Tretera wraz z ilustracjami w tekście cyklu „Warszawa I” oraz 7 prac wykonanych w technice heliograwiury z wyraźnym odciskiem płyty graficznej.

Stan zachowania: niewielkie naderwania teki, stan grafik i książki idealny, oryginalne bibuły.

Pierwsza w historii publikacja, uważanego za zaginiony cyklu „Warszawa II”, odnalezionego w 1925 roku w Londynie w zbiorach Victoria and Albert Museum....

więcej

Artur Grottger:

Rysownik i malarz; wybitny przedstawiciel romantyzmu w polskim malarstwie, powszechnie znany przede wszystkim z cykli czarno-białych rysunków poświęconych powstaniu styczniowemu 1863 r., w których, jak nikt inny, „dał wyraz poetycznym i pięknym uczuciom, krzywdom i zapałom tej chwili” (S.Tarnowski). Cykle te, zatytułowane Warszawa, Polonia, Lituania, Wojna, nie przedstawiały konkretnych wydarzeń historycznych, lecz symbolicznie ujmowały narodową tragedię. Ich patriotyczna wymowa sprawiła, że ten nurt sztuki Grottgera zyskał ogromną popularność, a reprodukcje jego kartonów znajdowały się niemal w każdym polskim domu. Mniej znana była pozostała twórczość artysty - obrazy rodzajowe, historyczne i batalistyczne oraz malowane i rysowane portrety. Całe zachowane oeuvre Grottgera przypomniała niedawno wielka wystawa zorganizowana w 1987 r. wspólnie przez Muzea Narodowe we Wrocławiu i w Krakowie.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-03-23 12 400 zł 500 zł N/A PLN USD