Agra Art | Aukcje

- 26 marca 2017

Tadeusz Styka, LEDA, OK. 1920
  • Francuska pocztówka


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
LEDA, OK. 1920
Nr:
23116
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
74.5 cm x 105 cm
Cena wywoławcza:
60 000 zł
Cena uzyskana:
81 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: TADÉ. STYKA -


Leda, królewna etolska, była żoną Tyndareosa, króla Sparty. Jej piękność urzekła Zeusa (Jowisza), który zobaczył ją, gdy kąpała się w Eurotasie i zbliżył się do niej przybrawszy postać łabędzia. Dziećmi z tego związku byli Kastor i Polideukes (Polluks) oraz Helena i Klitajmestra. Spotkanie Ledy z łabędziem było tematem, podejmowanym w sztuce już od czasów antycznych.

 

Tadeusz Styka namalował też drugą - znaną z reprodukcji - wersję tego motywu - poniżej francuska pocztówka z lat 20. XX w.

Tadeusz Styka:

Tadeusz Styka (Kielce 1889 - Nowy Jork 1954) - syn malarza Jana i starszy brat Adama Styki, już jako dziecko wykazywał niezwykłe zdolności plastyczne. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Później Tadeusz kształcił się w Paryżu u Eugene Carriere’a i Jean-Jacquesa Hennera. Już od najmłodszych lat wiele wystawiał - na Salonach w Paryżu oraz w wielu miastach Francji, w Londynie, Nowym Jorku, Chicago, w Kanadzie i w Polsce. Często współpracował z ojcem wykonując, m.in. szkice do zamierzonej panoramy Bitwy pod Grunwaldem. Od roku 1929 mieszkał w Nowym Jorku, zatrzymując jednak pracownię w Paryżu. Był przede wszystkim portrecistą, malarzem arystokracji, pięknych kobiet i sławnych osób (Portret Lwa Tołstoja (1903), Portret Poli Negri, Portret Ignacego Jana Paderewskiego). Ponadto był doskonałym malarzem animalistą (Lwy u wodopoju). Malował także sceny symboliczne, rodzajowe i obrazy religijne; te ostatnie często wspólnie z bratem Adamem.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2017-03-26 48 60 000 zł 81 000 zł N/A PLN USD