Agra Art | Aukcje

- 11 czerwca 2017

Julian Fałat, RUDOWŁOSA PORTRET KOBIETY NA TLE PEJZAŻU,OK 1900
  • obraz w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
RUDOWŁOSA PORTRET KOBIETY NA TLE PEJZAŻU,OK 1900
Nr:
23378
Technika:
akwarela, gwasz, ołówek, karton
Wymiary:
77 cm x 60.5 cm
Cena wywoławcza:
38 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

akwarela, gwasz, ołówek, karton naklejony na płótno (w świetle passe-partout 73 x 52 cm)

sygn. p.d.: JFałat (inicjały wiązane)

 

Obraz namalowany jest na delikatnym, ledwie widocznym rysunku ołówkiem rozlewnymi plamami akwareli i miejscowo (płatki kwiatu) użytym gwaszem. Utrzymany jest w tonacji szerokiej gamy błękitów i zieleni (w tle) zestawionych z bladymi brązami włosów i jasnymi różami ciała i sukni kobiety. Blade, błękitnawe refleksy modelują także jej twarz i ramiona. Cienie pod prawą ręką modelki, na jej lewym ramieniu i we wnętrzu dłoni podkreślone są plamami czerwieni o barwie wina, a w fałdach sukni także refleksami brązowiejących żółcieni.

 

Portret kobiety na tle pejzażu odznacza się, charakterystyczną dla artysty, wirtuozerią w operowaniu rozlewnymi plamami farb wodnych, kładzionych śmiało, szerokim duktem pędzla. Uwagę zwraca tak mistrzowski modelunek ciała i twarzy modelki, jak i wrażeniowe, niemal impresjonistyczne przedstawienie pejzażowego tła.

 

 

Obraz nie jest datowany, wydaje się jednak, że czas jego powstania określić można na okres około roku 1900 (przed?). Fałat odszedł już wówczas...

więcej

Julian Fałat:

Julian Fałat (Tuligłowy [okręg lwowski] 1853 - Bystra k. Bielska 1929) - malarz i pedagog - jeden z najwybitniejszych artystów polskich okresu przełomu XIX i XX wieku, członek polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach międzynarodowych. Studiował malarstwo u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-80). Po studiach spędził kilka miesięcy w Rzymie, w 1884 był w Paryżu i w Hiszpanii, a w 1885 odbył podróż morską dookoła świata. W 1886 podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II - dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako malarz nadworny. W latach 1894-96 współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie Berezyna. W 1895 został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której gruntownie zreformował system nauczania, przekształcając tę uczelnię w nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych (r.1900). Do roku 1910 był rektorem Akademii; po przejściu na emeryturę osiadł w miejscowości Bystra k. Bielska. Znakomity akwarelista, malował także olejno. We wcześniejszym okresie tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił i wzbogacił paletę, a w akwarelach wprowadzał rozlewną plamę barwną. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii; malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2017-06-11 6 38 000 zł - N/A PLN USD