Agra Art | Aukcje

Aukcja Malarstwa Tradycyjnego - 25 marca 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DZIEWCZYNKI, 1839
Nr:
24507
Technika:
akwarela, ołówek, papier
Wymiary:
18.7 cm x 11.3 cm
Cena wywoławcza:
3 000 zł
Cena uzyskana:
8 000 zł

IInformacje o dziele:

wymiary w świetle passe-partout

sygn. p.d.: T. Kw.

autorski napis wzdłuż górnej krawędzi: ché [?] M.r de Devise [?] de Salancy. [!]

Ponadto po prawej u dołu kilkuwierszowy zatarty i trudny do odczytania autorski napis czerwonym tuszem (?) z wyraźniejszą datą i podpisem artysty:

T Kwiatkowski 1839.

 

Akwarela pochodzi z młodzieńczego okresu twórczości Kwiatkowskiego, a umieszczona na niej adnotacja informuje, że artysta namalował ją w 1839 w Salency, małym miasteczku w Normandii, położonym w pobliżu Compiegne. O zespole powstałych wówczas akwarel pisała monografistka artysty, Aleksandra Melbechowska-Luty: Lata 1837 i 1839 przynoszą spory cykl drobnych szkiców postaci w fantastycznych ubiorach /.../ Często spotyka się na nich nazwę „Salency“/.../ Najbardziej jednak interesujące z tego zespołu są skromne i bezpretensjonalne studia bawiących się dzieci z 1839 roku, świetnie uchwycone w ruchu, zaznaczone śmiałą, syntetyczną plamą akwareli, całkowicie wyzbyte jakiejkolwiek akademickiej maniery. One to /.../ dają w tym pierwszym okresie twórczości Kwiatkowskiego przedsmak późniejszych, lekkich i wdzięcznych figur zaludniających jego pejzaże.

 

więcej

Teofil Kwiatkowski:

Teofil Kwiatkowski (Pułtusk 1809 - Avallon w Burgundii 1891) - wybitny przedstawiciel romantyzmu w malarstwie polskim - w latach 1825-1830 studiował malarstwo na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u A. Brodowskiego i A. Blanka. Jako oficer 4. pułku piechoty walczył w powstaniu listopadowym; po klęsce jego emigrował do Francji, gdzie pozostał do końca życia. początkowo przebywał w Avignonie, później w Paryżu. Tu studiował jeszcze u A. Toussainta, P. Sentiesa, J. L. Dulonga i L. Cognieta. Utrzymywał bliskie kontakty ze środowiskiem emigracyjnym, m.in. z rodziną ks. Czartoryskich, Adamem Mickiewiczem, Fryderykiem Chopinem, Cyprianem Kamilem Norwidem, Teofilem Lenartowiczem. Wielokrotnie portretował Chopina (także na łożu śmierci), któremu poświęcił też dużą, symboliczną kompozycję Bal w Hôtel Lambert - Polonez Chopina. Malował piękne, przesycone romantyczną aurą krajobrazy z Prowansji i Burgundii. Malował obrazy olejne i bardzo liczne, mistrzowskie akwarele – portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, patriotyczne, kostiumowe i alegoryczne. Jego dzieła odznaczają się niepoślednimi walorami kolorystycznymi, emocjonalnym stosunkiem do natury, a także typowo romantyczną skłonnością do fantazji i metafory, zabarwionej często odcieniem melancholii. Artysta wystawiał, m.in. na oficjalnych Salonach paryskich (1839-1881), nadsyłał swe prace także na wystawy krajowe (1862-1873 TZSP w Warszawie). Jego obrazy, akwarele, rysunki znajdują się w Muzeum Mickiewicza w Paryżu, w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, pozostałe są w rękach prywatnych we Francji. Na rynku antykwarskim są rzadkością.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-03-25 4 3 000 zł 8 000 zł N/A PLN USD EUR