Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 9 grudnia 2018

Antoni Kozakiewicz, HANDEL STARZYZNĄ, 1880
  • obraz w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
HANDEL STARZYZNĄ, 1880
Nr:
25335
Technika:
akwarela, papier
Wymiary:
26.9 cm x 22.5 cm
Cena wywoławcza:
6 000 zł
Cena uzyskana:
6 000 zł

IInformacje o dziele:

wymiary w świetle passe-partout

sygn. p.g.: AKozakiewicz | 1880

 

Ta barwna, rozbudowana scena rodzajowa przedstawiająca wnętrze żydowskiego sklepiku, w którym wśród wielu przedmiotów znaleźć można też żołnierskie pamiątki z powstania styczniowego, powtórzona została przez Kozakiewicza także w wersji olejnej, obrazie reprodukowanym w warszawskiej prasie, odmiennie sygnowanym i nieznacznie różnym w szczegółach.

 

Porównaj:

– „Tygodnik Powszechny“ 1882, II półrocze, nr 32 z dn. 6 VIII, całostronicowa il. na s. 504 (reprodukcja drzeworytnicza; rytował C. H. Schulce).

Antoni Kozakiewicz:

Antoni Kozakiewicz (Kraków 1841 – Kraków 1929) naukę malarstwa rozpoczął w Krakowie, gdzie w latach 1857-1866 studiował Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i F. Szynalewskiego. W roku 1863 zaciągnął się w szeregi powstańcze, wziął udział w bitwie pod Miechowem, a za udział w powstaniu został później na krótko uwięziony. W 1868 wyjechał do Wiednia i studiował w tamtejszej Akademii. Na wystawie akademickiej w roku 1870 pierwszą nagrodą odznaczono jego obraz Pro Deo et Patria albo nauki dziadunia. W 1871 otrzymał stypendium cesarskie i wyjechał do Monachium. Tu dzielił pracownię z Franciszkiem Streitem i Aleksandrem Kotsisem, przyjaciółmi jeszcze z czasów krakowskich. Razem z nimi często jeździł na „malarskie wyprawy” w góry Bawarii. Jeździł także na Węgry. Często też przyjeżdżał do Polski, znajdując tu motywy do obrazów rodzajowych. W Monachium artysta spędził prawie trzydzieści lat, a jego obrazy poszukiwane i zamawiane przez Kunsthandlerów, cieszyły się powodzeniem w Niemczech, Anglii, Francji, Australii i Stanach Zjednoczonych. W roku 1900 wrócił do kraju na stałe, zamieszkał w Warszawie, a następnie w Szczawnicy. We wcześniejszym okresie Kozakiewicz malował widoki miejskie, zajmowały go motywy literackie i sceny historyczne. Niejednokrotnie sięgał też po tematy powstańcze, wysnute bądź to z własnych wspomnień (Niespodziewani), bądź też inspirowane sztuką A. Grottgera (Trzy pokolenia). Jednak przede wszystkim malował obrazy rodzajowe – sceny z życia polskich wsi lub małych miasteczek, często także górali i Cyganów. Tworzył też portrety oraz scenki z bohaterami dziecięcymi – sentymentalne kompozycje o rozbudowanej anegdocie, często podkreślonej jeszcze tytułem (Całusa albo cię nie puszczę, Nie becz Jasiu, pójdziesz lulu, Pierwsze kroki). Obrazy te podobały się powszechnie, były nagradzane na wystawach a recenzenci zauważali, że „jest w nich zawsze świeżość myśli, urok, ciepło, szczegóły pysznie wykończone, kompozycja obmyślana z wdziękiem”. Wcześniejsze prace odznaczają się wysokim stopniem artyzmu, płótna z późniejszego okresu nie osiągały już tego poziomu a często bywały powtórzeniami dawniejszych kompozycji.

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-12-09 3 6 000 zł 6 000 zł N/A PLN USD EUR