Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 9 grudnia 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PRZED POLOWANIEM. CZEKAJĄC NA PANÓW, 1901
Nr:
25339
Technika:
akwarela, gwasz, ołówek, karton
Wymiary:
82 cm x 117 cm
Cena wywoławcza:
12 000 zł
Cena uzyskana:
14 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: Jan Perdzyński | 901

Efektowny, malowany akwarelą i gwaszem, obraz przedstawiający przestrzenny zimowy pejzaż z drogą wijącą się wśród ośnieżonych pól, wysokimi sosnami i tłumem postaci zebranych przed umiejscowioną w głębi karczmą. Na pierwszym planie grupy koni, cierpliwie pilnowanych przez kilku mężczyzn oczekujących powrotu panów z gospody.

Autorem tej sceny jest, zdolny i świetnie się zapowiadający malarz Jan Perdzyński. Ten młodo zmarły artysta malował przeważnie akwarelą, tworząc liczne sceny z polowań, kompozycje rodzajowe, powstańcze i batalistyczne, zauważane i odznaczane na wystawach. Był też ilustratorem; wiele jego prac reprodukowano w warszawskiej prasie.

Pojawienie się tak dużej, reprezentacyjnej akwareli jest szansą na przypomnienie sylwetki i twórczości ciekawego i niesłusznie zapomnianego artysty.

 

Jan Perdzyński:

Jan Perdzyński (Warszawa 1869 – Warszawa 1902) – malarz, ilustrator; gimnazjum ukończył w Warszawie, po czym w latach 1888-1890 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Wróciwszy do Warszawy rozpoczął współpracę z czasopismem „Kłosy” a później także z „Tygodnikiem Ilustrowanym”, Wędrowcem i „Ziarnem”. Ilustrował książki dla dzieci i poezje Artura Oppmana (Or-Ota) z cyklu Stare Miasto. W 1891 otrzymał nagrodę „Tygodnika Ilustrowanego” za ilustrację do Kaliny Teofila Lenartowicza, a w 1894 medal za akwarelę Z polowania na wystawie sztuki współczesnej we Lwowie. Nagrodzono go także w konkursie kart pocztowych. W 1897 wyjechał w podróż studyjną do Paryża i Włoch; plonem tego wyjazdu były akwarele z Rzymu, Wenecji i Neapolu pokazane na wystawie w TZSP i w Salonie Krywulta w Warszawie.(1901). Artysta malował głównie akwarelą i gwaszem, rzadko olejno. Do jego ulubionych tematów należały sceny myśliwskie, bitewne czy rodzajowe. Chętnie malował konie. Tworzył też pejzaże i portrety. Wystawiał w Warszawie (TZSP i Salon Krywulta), we Lwowie, Łodzi, Berlinie (1895), Kijowie (1900, 1901). Jego dorobek jest rozproszony; tylko nieliczne prace – młodo zmarłego – artysty trafiły do zbiorów muzealnych (MN w Warszawie, Muzeum w Białymstoku, Galeria Obrazów we Lwowie).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-12-09 4 12 000 zł 14 000 zł N/A PLN USD EUR