Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 9 grudnia 2018

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
HUCUŁKA Z KOSZEM, OK. 1910
Nr:
25416
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
40 cm x 30.7 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
35 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. po prawej: T. Axentowicz

Pochodzenie: pierwotnie zbiory sędziego Witolda Salma (1896-1950) w Łodzi (uczestnika wojny obronnej 1920, porucznika Armii Krajowej i powstańca warszawskiego o ps. „Boruta“); następnie w rękach rodziny.

 

Teodor Axentowicz był jednym z pierwszych polskich artystów malujących, tak później popularne, obrazy z Huculszczyzny. Po tematy huculskie sięgał przez wszystkie lata swej twórczości, powtarzając je w różnych wariantach i układach kompozycyjnych, malowanych olejno, akwarelą bądź pastelami. Jednym z takich ulubionych motywów były przedstawienia młodych huculskich dziewcząt, malowanych najczęściej – jak i w naszym obrazie – na tle śnieżnego, zimowego krajobrazu.

Teodor Axentowicz:

Teodor Axentowicz (Braszów w Siedmiogrodzie 1859 - Kraków 1938) – malarz, pastelista, litograf – był jednym z najbardziej znanych i cenionych malarzy polskich. Kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium pod kierunkiem Gabriela Hackla, Aleksandra Wagnera, Gyuli Benczúra. Studia uzupełniał w Paryżu, gdzie następnie przebywał przez lat kilkanaście. Brał udział w paryskich Salonach; w 1890 otrzymał członkostwo Société Nationale des Beaux-Arts. W tym czasie wielokrotnie wyjeżdżał również do Londynu. W 1895 powrócił do kraju i zamieszkał na stałe w Krakowie, powołany na profesora tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych (od 1900 Akademii). W uczelni tej nauczał nieprzerwanie do 1934, dwukrotnie pełniąc funkcję rektora (lata 1910-11 oraz 1927-28). Był jednym z członków-założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, członkiem wiedeńskiej „Secesji” i współpracownikiem jej pisma „Ver Sacrum”. Powodzenie przyniosły mu zwłaszcza idealizowane wizerunki wytwornych dam oraz wdzięczne portrety dziecięce. Malował też obrazy o tematyce rodzajowej; był jednym z pierwszych malarzy Huculszczyzny i Hucułów. Tworzył obrazy historyczne i kompozycje symboliczne związane z upływem czasu, przemijaniem, starością. We wczesnym, monachijskim okresie były to obrazy utrzymane w duchu akademickiego realizmu; na późniejszą twórczość artysty wywarło wpływ angielskie malarstwo XVIII w. oraz dzieła malarzy współczesnych - Boldoniego, Whistlera, Sargenta. Jego obrazy cechuje dekoracyjność, elegancja, świeżość subtelnej gamy kolorów i delikatna secesyjna stylizacja. Początkowo malował olejno i akwarelą, a po 1890 przede wszystkim mistrzowsko opanowaną techniką pastelu. Zajmował się ilustratorstwem i litografią, projektował plakaty wystaw „Sztuki”.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2018-12-09 57 30 000 zł 35 000 zł N/A PLN USD EUR