Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

Aukcja Sztuki Współczesnej - 6 października 2019

Józef Czapski, PIECYK, OK. 1958
  • obraz w ramie

  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PIECYK, OK. 1958
Nr:
26340
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
41 cm x 27 cm
Cena wywoławcza:
38 000 zł
Cena uzyskana:
38 000 zł

Informacje o dziele:

na odwrocie na ramie nalepka z danymi właściciela

Proweniencja: obraz pochodzi ze zbiorów przyjaciół Józefa Czapskiego.

Obraz opisany i wystawiany:

Józef Czapski. Widzenie życia, Muzeum Narodowe w Gdańsku, marzec-czerwiec 2000, kat. poz. 23; il. barwna, poz. 21 s. 61.

 

Fenomen malarstwa Józefa Czapskiego polega przede wszystkim na jego patrzeniu na świat oczami malarza. Był bowiem artystą zarówno pisząc jak i malując. Do końca swego długiego, obfitującego w często dramatyczne wydarzenia życia marzył o „zobaczeniu tej bieli przy tej czerwieni“. Tematy znajdował wszędzie. Czy był to pejzaż, martwa natura, peron paryskiego metra czy zmięta serweta na prostym stoliku – ekspresja przedmiotu była zawsze najważniejsza. A szukał jej także w przedmiotach codziennych wręcz pozornie banalnych. Obok wnętrz kafejek z postaciami, sylwetek ludzi, fragmentów codzienności, potrafił najprostsze przedmioty wykreować na dzieła sztuki. Intuicyjne malarstwo oddawało to spontaniczne przeżywane otaczającego go świata i towarzyszyło jego sztuce do końca.

Zwykły piecyk, z pozoru nie będący inspiracją malarską, ożył na tym płótnie własnym życiem i stał się kompozycją oddającą spontaniczne przeżycie artysty a także jego emocjonalny stosunek do wszystkiego, co go otaczało.

Malarskie oko Czapskiego, zafascynowane...

więcej

Józef Czapski:

Józef Czapki (Praga 1896 - Paryż 1993) - malarz, rysownik, pisarz i publicysta; początkowo studiował prawo, później w 1918 kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Przerwał studia, by na polecenie polskich władz wojskowych udać się do Rosji w poszukiwaniu zaginionych oficerów polskich.

W 1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1923-1924 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1924 wraz z grupą uczniów Józefa Pankiewicza, tworzących tzw. Komitet Paryski, wyjechał na dalsze studia do Paryża, gdzie przebywał do roku 1931. Po powrocie do kraju uczestniczył w wystawach kapistów, m.in. w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki. Uczestnik kampanii wrześniowej, więzień m.in. obozu w Starobielsku; uwolniony z niewoli wstąpił do armii Andersa i w latach 1941-1942 prowadził poszukiwania oficerów i żołnierzy uwięzionych i zaginionych w ZSRR.

Po 1944 stale mieszkał w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Był jednym z założycieli miesięcznika „Kultura”. Jako pisarz opublikował, m.in. Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz liczne eseje o sztuce. Malował pejzaże, martwe natury, wnętrza, rzadziej także portrety. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych obrazy i rysunki artysty były kilkakrotnie prezentowane na wystawach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu.

Jego malarstwo - początkowo bliskie szkole Pankiewicza, później bardzo indywidualne i ekspresyjne - szerzej przedstawia album autorstwa przez Joanny Pollakówny (Czapski, Warszawa 1993).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-10-06 101 38 000 zł 38 000 zł N/A PLN USD EUR