Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 8 grudnia 2019

Józef Czapski, NIEBIESKIE WAZONY, 1983
  • obraz w ramie

  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
NIEBIESKIE WAZONY, 1983
Nr:
26663
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
73 cm x 54 cm
Cena wywoławcza:
52 000 zł
Cena uzyskana:
-

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: J. CZAPSKI. | 83.

na odwr. na g. listwie krosna napis flamastrem: [...] | Aeschlim[...] 15000, na poprzecznej nalepka z nr 23

Czapski nie szuka tematów, mówi: „Widzę wszystko w moim pokoju [...]. Gdybym mógł jeszcze, żyć, by malować, to jestem pewien, że malowałbym martwe natury, w które usiłowałbym się wkopać aż do granic możliwości, bo tylko na tej drodze można coś odkryć. Natura sama jest odkryciem. Wierność naturze nie oznacza, że płótno ma być dokumentem jej podobieństwa. [...] Chodzi o nagle, w momencie, ujrzany wycinek rzeczywistości, radość z kilku zestawionych form, gry kolorów. Malarstwo ma ten szok przedłużyć, oddać wzruszenie, zatrzymać kawałek świata. Konstanty Jeleński nazwał ten sposób pracy metodą: „kliszy fotograficznej“, pisząc, że Czapski „przypomina włóczącego się z przewieszonym aparatem fotografa. Nie goni za obrazem, na odwrót, to jego obraz porywa nagle, przemieniając wierne widzenie, w błyskawiczną wizję.“

Krystyna Czerni, Rezerwat sztuki, Kraków 2000, s. 13

 

Józef Czapski:

Józef Czapki (Praga 1896 - Paryż 1993) - malarz, rysownik, pisarz i publicysta; początkowo studiował prawo, później w 1918 kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Przerwał studia, by na polecenie polskich władz wojskowych udać się do Rosji w poszukiwaniu zaginionych oficerów polskich.

W 1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1923-1924 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1924 wraz z grupą uczniów Józefa Pankiewicza, tworzących tzw. Komitet Paryski, wyjechał na dalsze studia do Paryża, gdzie przebywał do roku 1931. Po powrocie do kraju uczestniczył w wystawach kapistów, m.in. w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki. Uczestnik kampanii wrześniowej, więzień m.in. obozu w Starobielsku; uwolniony z niewoli wstąpił do armii Andersa i w latach 1941-1942 prowadził poszukiwania oficerów i żołnierzy uwięzionych i zaginionych w ZSRR.

Po 1944 stale mieszkał w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Był jednym z założycieli miesięcznika „Kultura”. Jako pisarz opublikował, m.in. Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz liczne eseje o sztuce. Malował pejzaże, martwe natury, wnętrza, rzadziej także portrety. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych obrazy i rysunki artysty były kilkakrotnie prezentowane na wystawach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu.

Jego malarstwo - początkowo bliskie szkole Pankiewicza, później bardzo indywidualne i ekspresyjne - szerzej przedstawia album autorstwa przez Joanny Pollakówny (Czapski, Warszawa 1993).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-12-08 129 52 000 zł - N/A PLN USD EUR