Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 22 marca 2020

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
STUDIUM DO VIII STACJI DROGI KRZYŻOWEJ
Nr:
27137
Technika:
brąz patynowany, drewno
Wymiary:
37 cm x 28.8 cm
Cena wywoławcza:
5 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

pełny tytuł: Studium do VIII stacji Drogi Krzyżowej: Jezus spotyka niewiasty jerozolimskie, lata 90. XX w.

pełne wymiary rzeźby: wys. 37, z podstawą 41 cm

Studium do fragmentu płaskorzeźby w ołtarzu głównym kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedomicach, diecezja tarnowska. Ołtarz według projektu Bronisława Chromego wykonał w drewnie Marian Kiełbasa (ur. 1949), rzeźbiarz, absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu, autor wielu prac rzeźbiarskich i elementów wystroju wnętrz w kościołach. Ołtarz w Niedomicach powstał w latach 90. XX w.

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Bronisław Chromy:

Bronisław Chromy (Leńcze k. Lanckorony 1925 - Kraków 2017) studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, gdzie w latach 1950-56 był uczniem i dyplomantem Xawerego Dunikowskiego. Początkowo wykładał na Wydziale Grafiki – filii ASP w Katowicach, następnie w Krakowie. W latach 1981-84 pełnił funkcję prorektora, od 1983 był profesorem na Wydziale Rzeźby, od 1986 – na Wydziale Grafiki. Zrealizował wiele pomników i rzeźb monumentalnych, wśród nich tak znane, jak Pietà Oświęcimska (1963), Smok Wawelski w Krakowie (1969), Ukrzyżowany w kościele Arka Pana w Nowej Hucie (1977), Pomnik Jana Pawła II w Tarnowie (1981), Pomnik Żołnierzy Polski Walczącej w Krakowie (1992) i in. Uprawiał też rzeźbę kameralną i medalierstwo, projektował tablice pamiątkowe, nagrobki, statuetki i trofea, jak Lajkonik dla laureatów krakowskiego festiwalu filmów krótkometrażowych, Pegaz wręczany na przeglądach filmów o sztuce w Zakopanem i in. Choć w jego sztuce dominowała tematyka martyrologiczna i religijna, w drobniejszych formach sięgał po tematy animalistyczne np.  „Sowy” z Plant, „Owieczki” ze skweru przed Akademią Rolniczą, a także pomnik  psa Dżoka, symbolu psiej wierności (usytuowany na bulwarach wiślanych pod Wawelem).

W marcu 2009 roku  Bronisław Chromy został Laureatem Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Brał też udział w wielu wystawach zbiorowych.

Prace prof. Bronisława Chromego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz muzeów w Oświęcimiu, Paryżu, Kopenhadze, Moskwie, Skopje, Helsinkach, Barcelonie, Dijon, Rawennie, Hasselt, Bochum i w Arezzo. Ponadto w kolekcjach prywatnych w kraju za granicą, m.in. w Austrii, Japonii, Australii, USA oraz Kanadzie.

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-03-22 133 5 000 zł - N/A PLN USD EUR