Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 22 marca 2020

Judyta (Jehudith) Sobel , WNĘTRZE Z BIAŁYM KRZESŁEM, 1958
  • odwrocie

  • obraz w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WNĘTRZE Z BIAŁYM KRZESŁEM, 1958
Nr:
27134
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
91.5 cm x 76 cm
Cena wywoławcza:
15 000 zł
Cena uzyskana:
19 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. l.d.: J. SOBEL | 1958

na odwr. na płótnie napis: 1958/100 [100 zamalowane], na lewej i górnej listwie napis: 120 – S, na górnej listwie nalepka DOYLE NEW YORK

Prezentowany obraz Judyty Sobel powstał w połowie lat 50. ub. wieku, w czasie zaliczanym do najlepszego i najbardziej płodnego w jej twórczości. Jest esencją przemyśleń i efektem uformowania się własnego przekazu artystycznego. Wykształcona w łódzkiej szkole słynącej z awangardowej tradycji, jeszcze jako studentka wzięła udział w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w krakowskim Pałacu Sztuki. Wystawiali tam najlepsi i najodważniejsi. Szybko jednak wystawę zamknięto i nastał w sztuce okres socrealizmu, w którym Judyta Sobel nie mogła się odnaleźć. Wyjechała do Izraela a następnie zamieszkała w Nowym Jorku. Nieustannie tworząc, ostatecznie w Stanach Zjednoczonych wyzwoliła się z wpływów szkoły Strzemińskiego. Prace jej nabierają bogatego koloru i światła, forma jest niekiedy na pograniczu deformacji. Nawiązuje do sztuki tradycyjnej, której korzeni szukać należy w postimpresjonizmie. Niekiedy w jej malarstwie widoczne są wpływy polskiego koloryzmu.

Tematem obrazów są głównie pejzaże i jasne wnętrza, jak przedstawiony do zakupu obraz noszący typowe cechy jej artystycznego warsztatu.

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona...

więcej

Judyta (Jehudith) Sobel :

Judyta Sobel studiowała w latach 1947-1950 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Była uczennicą Władysława Strzemińskiego. Na przełomie 1948/49 uczestniczyła w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Pod koniec studiów była krótko asystentką Stefana Wegnera (zwolnionego z pracy wiosną 1950). Wkrótce potem wyjechała do Izraela, a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiadła w Nowym Jorku. W latach 1998/99 i 2000 jej prace ze zbiorów prywatnych eksponowane były na wystawach Galerii Starmach w Krakowie: „I Wystawa Sztuki Nowoczesnej – pięćdziesiąt lat później” i „Nowocześni a socrealizm” oraz reprodukowane w towarzyszących im katalogach. Reprezentują malarstwo figuratywne, jednak zarazem w typie deformacji i sposobie kładzenia farby są radykalnie ekspresjonistyczne, bliskie abstrakcji.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-03-22 132 15 000 zł 19 000 zł N/A PLN USD EUR