Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 18 października 2020

Alfred Wierusz-Kowalski, SAMOTNY WILK
  • obraz w ramie

  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
SAMOTNY WILK
Nr:
27956
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
70.3 cm x 88.9 cm
Cena wywoławcza:
320 000 zł
Cena uzyskana:
330 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: A. Wierusz-Kowalski

Na odwr. centralnie owalny stempel: [Ad]rian Brugger | München | T[heatinerst]rasse.

Ponadto na blejtramie liczne nalepki domu aukcyjnego Sotheby’s.

 

Proweniencja:

– Kolekcja wnuka artysty w Szwajcarii.

– Prywatna kolekcja w Warszawie.

 

Samotne wilki w śnieżnym pustkowiu mroźnej zimowej nocy były jednym z ulubionych tematów obrazów Wierusza-Kowalskiego, który – począwszy od lat 80. XIX w. aż po lata późnej twórczości – namalował wiele wersji i wariantów takich kompozycji (Samotnik, Rabuś, Na placówce – basior czatujący, W lutym na Litwie i inne). Obrazy te należały do najbardziej popularnych i poszukiwanych prac artysty, a płótno zatytułowane Melancholik zakupiono do zbiorów Nowej Pinakoteki w Monachium.

Najsłynniejsze były sceny z wilkami – pisał Eligiusz Niewiadomski – Wierusz Kowalski wystudiował wilka jak mało kto, [a obrazy te] należą do najsilniejszych rzeczy artysty.

Artysta malował wilki i z natury – w majątku w Mikorzynie trzymał żywe zwierzęta, i z modeli – w pracowni monachijskiej miał dwa wypchane wilki: stojącego i spiętego w skoku. Do tego zespołu obrazów należy też prezentowany Samotny wilk, obraz z ciemnym...

więcej

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-10-18 16 320 000 zł 330 000 zł N/A PLN USD EUR