Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 18 października 2020

Ludomir Ślendziński, DWIE KOBIETY. STUDIUM, 1919
  • odwrocie

  • obraz w ramie


[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
DWIE KOBIETY. STUDIUM, 1919
Nr:
27987
Technika:
sangwina, karton
Wymiary:
96 cm x 66.2 cm
Cena w galerii:
75 000 zł

Informacje o dziele:

sangwina, karton, 96 x 66,2 cm (w świetle oprawy)

sygn. l. d.: Ludomir | Sleńdziński | 1919 r. (sygnatura późniejsza)

 

Obrazowi towarzyszy ekspertyza Izabeli Suchockiej.

 

Częstą praktyką autora było podpisywanie prac, wcześniej niesygnowanych, w momencie ich podarowania lub sprzedaży. Jak zauważa autorka ekspertyzy, Izabela Suchocka, charakter pisma wskazuje na późniejszy okres niż widniejący pod sygnaturą rok 1919.

Obraz powstał zaledwie kilka lat po ukończeniu przez Ślendzińskiego petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych i ma charakter czysto akademicki. Sporo uwagi artysta poświęcił draperiom ukazując ich strukturę w sposób niemal rzeźbiarski. Z pracowni prof. Dymitra Kardowskiego wyniósł charakterystyczny sposób posługiwania się sangwiną, który cechował się rzeźbiarskim modelunkiem oraz wypełnieniem całości rysunku walorem. Artysta rozcierał kredkę szmatką do uzyskania idealnej gładkości, różnicował w ten sposób natężenie koloru, a do podkreślenia detalu i formy używał gumki. Dzięki precyzyjnie opracowanemu modelunkowi ciała i jego świetlistości, artysta skupia uwagę widza na postaci pierwszoplanowej. Może być ona utożsamiana z kwintesencją kobiecości, pięknem antycznej rzeźby. Zarówno poza jak i drapowana materia przywołują skojarzenia z klasycznymi posągami.

W latach 1916-1919 Ślendziński przebywał na...

więcej

Ludomir Ślendziński:

Ludomir Slendziński (Wilno 1889-Kraków 1980) - malarz, rzeźbiarz i pedagog, czołowy przedstawiciel tzw. szkoły wileńskiej. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Petersburgu pod kierunkiem D.N. Kardowskiego. Jego dyplomową pracą był obraz Sielanka zakupiony w 1916 r. do zbiorów Akademii. Lata I wojny światowej spędził w Jekaterynowsku i Humaniu. Od 1920 r. mieszkał w Wilnie, gdzie był współzałożycielem i prezesem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków, a od 1925 r. profesorem malarstwa na Uniwersytecie. Kilkakrotnie wyjeżdżał do Włoch i Francji; podróżował także do Hiszpanii, Anglii, na Bliski Wschód i do Afryki. Od 1945 r. mieszkał w Krakowie prowadząc katedrę rysunku i rzeźby na Politechnice. Różnorodna twórczość artysty, ukształtowana w kręgu rosyjskiego neoklasycyzmu, nawiązująca zarówno do wileńskiego malarstwa I połowy XIX wieku, jak i renesansowej sztuki włoskiej, obejmowała kompozycje figuralne, portrety, malowidła ścienne i rzeźby.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-10-18 51 50 000 zł - N/A PLN USD EUR