Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 18 października 2020

Wilhelm Sasnal, AGNIESZKA SZYDŁOWSKA, 2001
  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
AGNIESZKA SZYDŁOWSKA, 2001
Nr:
28021
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
149.5 cm x 149.5 cm
Cena wywoławcza:
250 000 zł
Cena uzyskana:
250 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. na odwr.: WILHELM SASNAL | „AGNIESZKA SZYDŁOWSKA“ | 2001

 

W 2001 Wilhelm Sasnal bywał w rozgłośni Radiostacji, przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie, gdzie często rozmawiał z dziennikarką Agnieszką Szydłowską. To jej postać artysta przedstawił na obrazie. Widzimy na nim studio radiowe i dziennikarkę w czasie realizacji programu.

Sasnal portretował jeszcze raz Szydłowską na jednym z obrazów ze słynnego cyklu „Palące dziewczyny“. Trzy z obrazów należących do tego cyklu (Anka, Peaches i Dominika), trafiły do kolekcji Charlesa Saatchiego, a następnie sprzedane zostały w 2008 za rekordową wówczas sumę 229 250 funtów (970 000 zł) w londyńskim Domu Aukcyjnym Phillips de Pury.

Jakub Banasiak, pisząc o wczesnych obrazach Sasnala, które dość szybko znalazły się w kolekcjach na całym świecie, stwierdza: uciekł nam za granicę Sasnal portrecista, wytrawny i absolutnie w tej dziedzinie nowatorski. Umknął Sasnal, który portretował bliskich i znajomych, portretował czule, a przy tym niezwykle oryginalnie.

Jakub Banasiak, Sto utraconych kawałków, [w:] Sasnal. Przewodnik Krytyki Politycznej, Warszawa 2008, s. 25-29

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do...

więcej

Wilhelm Sasnal:

Wilhelm Sasnal - malarz i filmowiec. Studiował w Krakowie, dyplom Akademii Sztuk Pięknych otrzymał w 1999. Podczas studiów współtworzył wspólnie, m.in. z Marcinem Maciejowskim i Rafałem Bujnowskim, Markiem Firkiem i Józefem Tomczykiem Kurosawą grupę "Ładnie". Pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w Galerii Zderzak w Krakowie w 1999, potem związał się z Galerią Raster i Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Był także autorem komiksowego cyklu „Tu żyję i tu jest mi dobrze“ drukowanego w „Przekroju“. Obecnie należy do najbardziej znanych artystów na świecie. Jest laureatem nagrody van Gogha, jednej z najważniejszych europejskich nagród artystycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach Tate Modern w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu i w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jesienią 2002 na aukcji w domu aukcyjnym Philips de Pury w Nowym Jorku jego obraz Ufo osiągnął najwyższą cenę ponad 200 tys. dolarów. Malarstwo Sasnala charakteryzuje się różnorodnością stylistyczną i tematyczną. W serii obrazów „Mościce“ nawiązał do przeżyć młodości, w innych pracach porusza problem wojny i Holokaustu. Interpretuje wydarzenia historyczne i własne wspomnienia, tematy powracają w obrazach po latach, jak chociażby w cyklu „Samoloty“. Malowanie obrazów związane jest z twórczością filmową, która powstaje równolegle, niekiedy wzajemnie się wspomagając, chociażby w kadrowo uchwyconych scenach czy licznych portretach malowanych według zdjęć.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-10-18 130 250 000 zł 250 000 zł N/A PLN USD EUR