Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 13 grudnia 2020

Zdzisław Beksiński, BEZ TYTUŁU, 1975
  • obraz w ramie

  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
BEZ TYTUŁU, 1975
Nr:
28172
Technika:
olej, płyta pilśniowa
Wymiary:
61 cm x 74 cm
Cena wywoławcza:
140 000 zł
Cena uzyskana:
385 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. na odwr. na płycie: BEKSIŃSKI | 1975

p.g. nalepka z danymi obrazu, p.d.: nalepka aukcyjna

 

Obraz reprodukowany i opisany:

Beksiński. Okres fantastyczny 1969-1986, cz. II, 2004, Galeria Sztuki Współczesnej ESTA, Arte Media (płyta CD);

– Strona internetowa Dmochowski Gallery NET, w zakładce prace monograficzne o artyście, autor Jerzy Kurowski).

 

W połowie lat 70. XX w. artysta wyraźnie zaczął przełamywać monotonię formalną i tematyczną przesyconych atmosferą śmierci „pejzaży metafizycznych“, rozsławionych po głośnej wystawie „Oczekiwanie“ z 1972 roku. Zmiana polegała przede wszystkim na ożywieniu ograniczonej dotychczas do szarości i ziemistych brązów palety barwnej oraz złagodzeniu obranej stylistyki horroru:

Na obrazach z lat ostatnich prawie nie spotykamy już tradycyjnych niegdyś czaszek, upiorów, zwierzo-człeko-roślin, rozkładających się ciał oraz erotycznego arsenału sado-masochistycznego. Zdecydowanie ożywił się i zróżnicował kolor, gama barwna z monochromatycznej przeszła w kontrastową albo dysonansową, tematycznie zaczęły dominować wielkie, nastrojowe pejzaże, wśród których ogromu trzeba się specjalnie doszukiwać małych figurek ludzkich, wyglądających na najkruchsze naczyńka boże w obliczu groźnego majestatu natury. Czasem „czystą“ naturę...

więcej

Zdzisław Beksiński:

 (Sanok 24 II 1929 - Warszawa 21 II 2005) studiował w latach 1947-1952 na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Był artystą samoukiem, który osiągnął niekwestionowaną pozycję w polskiej sztuce współczesnej, potwierdzoną obecnością jego prac na prestiżowych wystawach i w kolekcjach muzealnych. Początkowo zajmował się fotografią, którą interesował się od lat studenckich, po 1956 zyskując uznanie jako twórca fotogramów o estetyce opartej o efekty fakturowe. W latach 1958-1962 tworzył abstrakcyjne obrazy-reliefy o bogatej fakturze, głównie metalowe, będące odmianą malarstwa materii. Pod koniec tego okresu powstawały ażurowe formy o kształtach figur i pełnoplastyczne rzeźby w metalu. Kolejnym etapem jego twórczości były lata 1962-1974, kiedy poświęcał się głównie rysunkowi. W latach 60. rysował piórkiem i tuszem figuralne kompozycje odznaczające się karykaturalną deformacją postaci. Od końca lat 60. tworzył rysunki węglem i kredkami, będące monochromatyczną odmianą jego równoległej twórczości malarskiej. Od 1974 zajmował się niemal niepodzielnie malarstwem. Jego charakterystyczny styl bazował na perfekcji technicznej, której towarzyszyła niezwykłość wizji. Malował świat po katastrofie, naznaczony piętnem śmierci i rozpadu. Jego obrazy zaludniają postaci i stwory o ludzkich wprawdzie bądź zwierzęcych kształtach, lecz o cechach fantomów, automatów lub rozpadających się trucheł. Artysta nie nadawał swym obrazom i rysunkom tytułów (poza porządkującymi symbolami), akcentując w ten sposób swój brak zainteresowania dla literackiej strony przedstawień. Sam mówił, że malując całkowicie poddaje się wizji, „fotografuje“ ją. W ostatnich latach włączył do swego warsztatu artystycznego elektroniczne techniki generowania obrazu, które wykorzystywał do tworzenia komputerowych fotomontaży. Sztuka Beksińskiego, wielokrotnie wystawiana i omawiana, budzi skrajne emocje wśród znawców i publiczności.
Największa, systematycznie uzupełniana kolekcja jego prac w kraju znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku, za granicą - w Paryżu, w posiadaniu Piotra Dmochowskiego, który od 1983 kolekcjonuje prace i promuje twórczość artysty. Zorganizował on wystawy indywidualne Beksińskiego m.in. w Galerie Valmay w Paryżu w 1985, 1986 i 1988 oraz stałą ekspozycję we własnej Galerie Dmochowski - Musée-galerie de Beksiński, istniejącej w latach 1989-1996. Jego też nakładem ukazały się monumentalne albumy artysty w 1988 i 1991.
W Polsce monografię Beksińskiego pióra Tadeusza Nyczka opublikowały Arkady w 1989 (II wydanie w 1992). Wiosną 2005 roku w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie miała miejsce duża wystawa obrazów Beksińskiego, a dyrektor Muzeum w Sanoku Wiesław Banach wydał obszerną monografię artysty.

Od października 2016 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie na stałe zagościła wystawa 250 prac (obrazów, rysunków, fotografii) Zdzisława Beksińskiego z prywatnej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Natomiast od czerwca 2021 stała wystawa 30 obrazów Beksińskiego z kolekcji Dmochowskich prezentowana jest również w Muzeum Archidiecezji w Warszawie.

(zdjęcie:  Piotr Dmochowski, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8960820 )
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2020-12-13 109 140 000 zł 385 000 zł N/A PLN USD EUR