Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

Aukcja Sztuki Dawnej - 21 marca 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
JEŹDZIEC Z LUZAKIEM KASZTELAŃSKIM, OK. 1880
Nr:
28606
Technika:
akwarela, gwasz, papier
Wymiary:
20.5 cm x 26 cm
Cena wywoławcza:
23 000 zł
Cena uzyskana:
45 000 zł

Informacje o dziele:

l.d. (atramentem): oryginał ś.p. Mojego Ojca Juliusza | [z] najlepszej epoki Jego twórczości Wojciech Kossak 1937

Na odwrocie nalepka warszawskiego Urzędu Konserwatorskiego przy Ministerstwie Kultury i Sztuki, poniżej pieczęć Salonu Artystów Malarzy Polskich w Krakowie potwierdzająca autentyczność dzieła Juliusza Kossaka; ponadto na tekturowym zaplecku pieczęć konserwatora dzieł sztuki.

 

Do obrazu dołączona ekspertyza dr. Kazimierza Olszańskiego

z lipca 2002 r.

 

Juliusz Kossak wielokrotnie powielał motyw luzaka prowadzonego przez żołnierza, kozaka czy pachołka. Mężczyzna prowadzący, zawsze białego araba, sam jechał na wierzchowcu ciemnej maści. Luzak w bogatym rzędzie podprowadzany był dla dygnitarza pod linię boju lub jako koń zapasowy po utracie poprzedniego. Są to zawsze sceny statyczne i pełne dostojeństwa pozwalające na zaprezentowanie szlachetnego rumaka w pełnej krasie.

 

Oferowana akwarela przedstawia luzaka kasztelańskiego prowadzonego przez jeźdźca na kasztanowym koniu. Jako tło artysta wybrał spokojny pejzaż z drzewami, stawem i murami warownymi w oddali. Piękny, biały arab w złoconym rzędzie uchwycony jest w pełnej gracji i lekkości pozie z wygiętą, łabędzią szyją. Artysta znakomicie uchwycił wszystkie modelowe dla tej rasy cechy – niewielką, nieco wydłużoną głowę, silnie umięśnione, smukłe kończyny oraz wysoko osadzony i charakterystycznie...

więcej

Juliusz Kossak:

Juliusz Kossak (Wiśnicz 1824 - Kraków 1899) - malarz i ilustrator - był jednym z najpopularniejszych artystów polskich 2. połowy XIX wieku. Naukę rysunku i malarstwa rozpoczął we lwowskiej pracowni Jana Maszkowskiego; później wiele rysował z natury odwiedzając majątki szlacheckie na Ukrainie, Podolu i Wołyniu. W roku 1852 był w Wiedniu, na Węgrzech i w Petersburgu, a następnie zamieszkał na stałe w Warszawie. Lata 1856-1860 spędził w Paryżu, gdzie przyjaźnił się z Horacem Vernetem. Powróciwszy do Warszawy w latach 1862-1868 był kierownikiem artystycznym „Tygodnika Ilustrowanego”. W roku 1869 przeniósł się na stałe do Krakowa, skąd wyjeżdżał jeszcze do Monachium, by malować w atelier batalisty Franza Adama. Kossak był przede wszystkim znakomitym akwarelistą; rzadziej posługiwał się techniką olejną. Malował obrazy historyczne i batalistyczne, sceny rodzajowe ilustrujące życie i tradycje dworu szlacheckiego oraz obyczaje polskiego ludu. Ale prawdziwymi bohaterami jego obrazów były konie, których ruch, temperament, charakter i indywidualność potrafił po mistrzowsku przedstawić. Był także autorem wielu ilustracji do czasopism i książek, trafiającym bezbłędnie tak w klimat utworów literackich, jak i w tęsknoty i potrzeby odbiorców - czytelników Pieśni o ziemi naszej Wincentego Pola, Trylogii Henryka Sienkiewicza, Pana Tadeusza i poematów Adama Mickiewicza.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-03-21 1 23 000 zł 45 000 zł N/A PLN USD EUR