Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 20 marca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KRÓL LEAR I KORDELIA, 1892
Nr:
30091
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
140.4 cm x 120.4 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
58 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.g.: Sztencel 1892. | Varsovie

Na odwr. na g. listwie krosna nr (kredką): N 34 [...] 6; ponadto na p. listwie krosna nalepki aukcyjne.

 

Zobrazowany przez artystę finał szekspirowskiej tragedii Król Lear, prezentuje ciekawe rozwiązanie kompozycyjne. Maurycy Sztencel podszedł do sceny opłakiwania stra- conej córki niczym do motywu religijnego – Piety. Brodaty starzec o zbolałym wyrazie twarzy pochyla się ku półnagiemu ciału dziewczyny, wspartemu na jego ko- lanach. Obraz jest znakomitym przykładem malarstwa akademickiego, utrzymanym w wąskiej skali brązów, szarości i zieleni.

 

 

Maurycy Sztencel:

Maurycy Sztencel

Maurycy Sztencel (Częstochowa1856 - Warszawa1930 ) wywodził się z częstochowskiej gminy żydowskiej. Malarstwa uczył się początkowo w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Rafała Hadziewicza i Aleksandra Kamińskiego. Na dalsze studia artystyczne wyjechał do Monachium, gdzie od 1874 studiował w Akademii u Ferdinanda Bartha, Alexandra Wagnera oraz w klasie kompozycji u Andreasa Müllera. W czasie studiów był wielokrotnie nagradzany medalami za swoje prace. W czasopiśmie warszawskim "Opiekun Domowy" z 1875 znajdujemy m.in. wzmiankę o sukcesie malarza: "(…) możemy (…) powinszować młodym naszym artystom, kształcącym się w Akademii monachijskiej, odznaczeń na tegorocznej Wystawie Akademickiej. P. Sztenzel u profesora Bartha otrzymał medal brązowy. W szkole malowania Piątkowski i Alchimowicz medale srebrne, Szwojnicki i W. Kossak – wzmianki pochwalne…". Po powrocie do kraju w 1879 zamieszkał w Warszawie. Do 1917 wystawiał w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Współpracował także przez wiele lat jako ilustrator, m.in. z czasopismem "Świat".

W pierwszym okresie swojej twórczości podejmował przede wszystkim tematy rodzajowe i historyczne. Później malował także sceny ze sztuk Szekspira (m.in. "Król Lear i Kordelia" z 1892). Wykonywał również studia portretowe, za które został odznaczony w 1887 na krajowej wystawie sztuki w Krakowie. Portrety jego pędzla są świadectwem olbrzymiego talentu malarskiego – to studia psychologiczne postaci ukazujące głębię duchową sportretowanego.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 27 30 000 zł 58 000 zł N/A PLN USD EUR