Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 20 marca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET KOBIETY
Nr:
30092
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
54.8 cm x 84.7 cm
Cena wywoławcza:
40 000 zł
Cena uzyskana:
59 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: Fr Żmurko

Na odwrocie na górnej listwie krosna nalepka składu farb i przyborów artystyczno-malarskich Juliana Burofa w Warszawie; na lewej listwie krosna fragment nalepki Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem; na prawej listwie krosna numery (ołówkiem) odnoszące się zapewne do wielkości podobrazia; ponadto na płótnie nalepka z pieczęcią wydziału zabytków na Nowym Świecie 45; poniżej numer (tuszem): No 29-.

 

Prezentowane dzieło ukazuje ponętną, piękną kobietę z długim naszyjnikiem na nagim dekolcie i ramionami spowitymi delikatnym, zwiewnym szalem. Mimo iż artysta ukazuje modelkę w ujęciu powyżej piersi, to obraz emanuje aurą zmysłowości. Wąski kadr i stonowana kolorystyka sprawiają, że jest to kameralny wizerunek. Natomiast upozowanie i głęboki dekolt modelki nadają mu erotyczny podtekst, tak charakterystyczne dla twórczości artysty.

 

Na pośmiertnej wystawie, zorganizowanej w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w 1911 roku, zaprezentowano 150 dzieł Franciszka Żmurki. Niestety, stan zachowania nalepki TZSP oraz lakoniczne, powtarzające się wielokrotnie tytuły podane w Sprawozdaniu TZSP za rok 1911 (Główka, Głowa kobieca, czy Studium) nie pozwalają na jednoznaczne zidentyfikowanie obrazu.

W „Tygodniku Ilustrowanym“ (z 1911 roku, nr 18, s. 345) Henryk Piątkowski oddał cześć...

więcej

Franciszek Żmurko:

Franciszek Żmurko (Lwów 1859 - Warszawa 1910) naukę rysunku i malarstwa rozpoczął we Lwowie, a następnie kształcił się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz w Wiedniu, w Rzymie, a od 1876 do 1880 w Akademii monachijskiej, m.in. pod kierunkiem Aleksandra Wagnera. Odznaczany medalami uczestnik wielu wystaw (m.in. złoty medal za obraz Kleopatra; 1879), cieszył się uznaniem krytyki i powodzeniem u publiczności. Był członkiem monachijskiego Kunstvereinu. Malował przede wszystkim, utrzymane w konwencji akademickiej, kompozycje o tematach antycznych, historycznych, orientalnych czy symbolicznych, w których warstwa anegdotyczna stwarzała okazję do przedstawiania aktów kobiecych (Śmierć Messaliny, Z rozkazu padyszacha, Przeszłość grzesznika). Był także portrecistą, autorem licznych, bardzo popularnych „główek” oraz aktów (Hetera, W upojeniu).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 28 40 000 zł 59 000 zł N/A PLN USD EUR