Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 16 października 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
UTOŻSAMIENIE (TRYPTYK), 1967
Nr:
30951
Technika:
szablon, gwasz, karton naklejony na płótno
Wymiary:
73 cm x 150 cm
Cena wywoławcza:
24 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

73 x 50 cm - wym. każdej z części, 73 x 150 cm - wym. całośći

sygn. tuszem na lewej części l.d.: SIUDMAK 67

na odwr. każdej części sygn. oł. na g. żerdzi krosien: SIUDMAK 67/ IX

 

na śr. żerdzi każdej części czerwoną kredką, odpowiednio:

cz. lewa – UTOŻSAMIENIE [w czarnej ramce tuszem:] 1 (STRONA LEWA) | EN FACE DO WIDZA: fotogra25,2

cz. środk. – UTOŻSAMIENIE [w czarnej ramce tuszem:] 2 | (ŚRODEK)

cz. prawa – UTOŻSAMIENIE [w czarnej ramce tuszem:] 3 | (STRONA PRAWA)

 

Na nalepce luźno przytwierdzonej do pracy znajduje się informacja, że tryptyk pochodzi ze zbiorów Mateusza Grabowskiego, znanego galerzysty z Londynu (Grabowski Gallery działała w latach 1959-1975).

 

Wojciech Siudmak:

Wojciech Sudmak (Wieluń 1942, mieszka w Paryżu) - artysta malarz i rzeźbiarz. W latach 1956–1961 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie , a następnie studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 roku wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w École des Beaux-Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Nurt ten, łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym m.in. przez S. Dalego, R. Magritte’a i G. de Chirico.

Źródłem inspiracji dla artysty jest sztuka renesansu i baroku, dzieła Berniniego, G. B.Tiepolo, H. Boscha, G. Arcimboldo, Michała Anioła. Fascynują go również malarze XIX wieku: Dominique Ingres, William Blake, Arnold Bocklin oraz surrealiści. Twórczość Wojciecha Siudmaka jest ceniona przez liczne wydawnictwa i reżyserów filmowych związanych z nurtem science fiction, m.in. inspirowana była nią najnowsza ekranizacja „Diuny” Denisa Villeneuve (prod. 2021). Do słynnych serii rysunkowych – oprócz „Diuny” F. Herberta – należą cykle poswięcone „Don Kichotowi” Cervantesa, dziełom Philipa K. Dicka oraz „Nokturnom” F. Chopina. Artysta jest także autorem pomnika „Wieczna Miłość” upamiętniającego wybuch II wojny światowej w Wieluniu oraz inicjatorem Projektu Pokoju, który nagradza wybitne osobistości zasłużone dla światowej idei pokoju. Na 2022 rok przypada inauguracja cyklu wystaw retrospektywnych malarstwa i rzeźby Wojciecha Siudmaka, z których pierwsza odbędzie się w Willi Caro, filii Muzeum w Gliwicach. Kolejne planowane wystawy to: Gdańsk, Warszawa, Kraków. O Wojciechu Siudmaku powstaje obecnie film dokumentalny w reżyserii Emilii Sadowskiej oraz autobiografia, która ukaże się w wydawnictwie Rebis.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-10-16 159 24 000 zł - N/A PLN USD EUR