Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 16 października 2022

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
SZAFKARNIA, 1990
Nr:
30955
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
90 cm x 81.5 cm
Cena w galerii:
427 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: JERKA 90

sygn. na dolnej listwie krosna: JACEK JERKA | [...] | AKRYL, poniżej nalepka Galerii Wahl, obok napis oł. JERKA [odwrócony]

na pł. 2 pieczątki zezwalające na wywóz za granicę

 

Pochodzenie:

– Obraz został zakupiony w Galerii Alicji i Bożeny Wahl ok. 1990 do Muzeum Sztuki Europejskiej w Japonii.

- Następnie, po zamknięciu Muzeum, w prywatnej kolekcji w Azji.

 

Obraz wystawiany i reprodukowany:

Jacek Yerka. Obrazy z lat 1972-2001, Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa 2021, s. 97, il. barwna;

Kolekcja japońska. Beksiński i inni, Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa 2021, s. 139, 159, il. barwna.

 

Szafka była królową mebli w pewnej wiejskiej kuchni. Życie toczyło się na niej, wokół niej i w niej. Opiekowała się dokumentami, zsiadała mleko, naciągała wiśniową nalewkę, zgadzała się na przyrządzanie posiłków, krojenie i siekanie. Jednym słowem – pracowity mebel. Musiałem ją sportretować i to nie jeden raz.

Jacek Yerka

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-10-16 163 300 000 zł - N/A PLN USD EUR