Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 19 marca 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET ARTURA RUBINSTEINA, 1969
Nr:
31539
Technika:
fotografia czarno-biała, papier
Wymiary:
33.5 cm x 26 cm
Cena wywoławcza:
5 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

33,5 x 26 cm - wym. w świetle passe-partout

sygn. tuszem na odwr. l.g.: EwaRubinstein | AR Nowy Jork 1969 | (ciemne tło, uśmiech), wyżej śr.: Port. D – 10 A, wzdłuż l. kraw. czerwoną kredką strzałka, w środku wys. pieczątka: PHOTO: EVA RUBINSTEIN | [adres – zamazany], p.d. napis tuszem: 27. [w kółku]

 

Zdjęcie z serii portretów wykonanych przez artystkę ojcu, słynnemu pianiście Arturowi Rubinsteinowi (1887-1982) w Nowym Jorku, w Hotelu Drake, w 1979 roku. Rubinsteinowie zatrzymywali się w tym hotelu w latach 70. XX w. goszcząc dłużej w Nowym Jorku, ich stały adres i dom był w Paryżu w Ave Foch.

Na odwrociu zdjęcia artystka napisała m.in.: (ciemne tło, uśmiech). Jest to jedna z ostatnich w dużym formacie odbitek z tej serii zdjęć. Na większości – było ich bodaj siedem ujęć – Rubinstein uśmiecha się.

Wojciech Stanisław Grochowalski, prezes zarządu Międzynarodowej Fundacji Muzycznej im. Artura Rubinsteina

 

Eva Rubinstein:

Córka wybitnego pianisty Artura Rubinsteina i Anieli z Młynarskich. Do 1939 rodzina mieszkała w Paryżu, potem wyjechała do USA, gdzie Eva kontynuowała studia baletowe. Występowała jako tancerka i aktorka na scenach Broadwayu. Po latach poświęconych życiu rodzinnemu, w 1968 zajęła się fotografią. Początkowo traktowała ją komercyjnie, z czasem poświęciła się twórczości artystycznej, w której osiągnęła znaczące sukcesy. Miała wiele wystaw w galeriach całego świata, opublikowała kilka albumów, wśród nich poświęcony rodzinnemu miastu ojca: „Łódź. Brief Encounters” (1998). Należy do najbardziej znanych i cenionych fotografików współczesnych.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-03-19 161 5 000 zł - N/A PLN USD EUR