Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 19 marca 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PTASIA KOLUMNA, 2008
Nr:
31542
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
70 cm x 100 cm
Cena wywoławcza:
9 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. na odwr. na płótnie: „Ptasia kolumna“ | 2008 | Lutyński Piotr

Powyżej dwie okrągłe pieczątki CORE KERN RDZEŃ, l.d. pieczątka Galerii Muzalewska w Poznaniu powtórzona na śr. listwie blejtramu, obok pieczątka: Żywiec | KOCIERZ ART.

 

W 2003 Lutyński zrealizował w Bunkrze Sztuki duży projekt Ptasia Kolumna. Nie była to wystawa skończona i zamknięta, lecz rozwijający się w czasie proces, którego głównym elementem stała się tytułowa kolumna. W jej konstrukcję wmontowane były obrazy-obiekty wykonane przez artystę w ciągu ostatnich parunastu lat, przestrzeń wokół niej otaczała siatka, a w środku woliery zamieszkało kilkadziesiąt ptaków (Ewa Gorządek, Culture.pl).

Piotr Lutyński:

Piotr Lutyński (ur. 1962 Tychy) – malarz, rzeźbiarz, performer, twórca instalacji, pokazów multimedialnych i koncertów muzyki eksperymentalnej. W roku 1982 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W latach 1983-1990 studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, otrzymując dyplom w pracowni grafiki prof. Eugeniusza Delekty. Mieszka i tworzy w Krakowie, współpracując z Galerią Starmach i MOCAK-iem, jest także członkiem tamtejszej Otwartej Pracowni. Poszukiwania artystyczne twórcy koncentrują się wokół związków między naturą, a sztuką abstrakcyjną. Tworzy formy kolażowe i obiekty, w których łączy tradycyjne techniki malarskie z elementami pochodzenia organicznego, takimi jak ptasie jaja i pióra, zasuszone owady, wosk, zboże, drewno, kamienie. Do najbardziej charakterystycznych należą geometryzujące kompozycje z wiodącym czarno-żółtym motywem. W jego muzyczno-wizualnych akcjach często biorą udział żywe zwierzęta, konfrontowane z obrazami i umieszczane w przestrzeni wystawienniczej, m.in. ptaki w „Ptasiej kolumnie” (Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie, 2003), czy ryby w „Muzyce dla ryb” (Galeria Foksal w Warszawie, 2005). Artysta – jako skrzypek - jest liderem formacji muzycznej Rdzeń i pomysłodawcą projektu KR736EJ - zabytkowego autobusu-instalacji artystycznej pełniącego funkcję „ruchomej galerii”. Jego dzieła znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego, Bunkra Sztuki, MOCAK-u w Krakowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Galerii Foksal w Warszawie oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-03-19 164 9 000 zł - N/A PLN USD EUR