Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 19 marca 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ACID RAIN, OK. 1990
Nr:
31543
Technika:
olej, akryl, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:
61 cm x 46 cm
Cena wywoławcza:
80 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: R. Olbiński

 

Prezentowany obraz Rafała Olbińskiego wykorzystany został na okładce amerykańskiego czasopisma fantastyczno-naukowego “Omni“ (wrzesień 1990).

Olbiński swoją przygodę z ilustratorstwem rozpoczął po zakończeniu studiów, w redakcji czasopisma muzycznego „Jazz Forum“, gdzie w latach 70. XX w. odpowiadał za szatę graficzną. W 1981 wyjechał do Paryża, a następnie do Nowego Jorku. Na rynku amerykańskim zadebiutował jako ilustrator okładką dla “Psychology Today“. W latach 80. i 90. XX w. nawiązał współpracę z szeregiem amerykańskich i europejskich redakcji - projektował okładki i ilustracje, m.in. dla “New Yorkera“, “The New York Timesa“, “Atlantic Monthly“, “Newsweeka“ czy “Time’a“.

Rafał Olbiński:

Rafał Olbiński (Kielce 1945, mieszka w Warszawie) - studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał dyplom w 1969. Od lat studenckich zajmował się grafiką użytkową i plakatem. Uczestniczył w wielu polskich i międzynarodowych wystawach związanych z grafiką i plakatem. Był autorem oprawy graficznej magazynu "Jazz Forum". W 1981 wyjechał z Polski i osiadł w Nowym Jorku gdzie kantynuował twórczość plakatową, a także zajął się malarstwem, rysunkiem prasowym i ilustracją. Debiutował w 1981 okładką do pisma "Psychology Today". Publikował w czasopismach takich jak "Newsweek", "Time", "Business Week", "The New York Times", "Atlantic Monthly", "Playboy", "New Yorker", "Omni". Od 1985 wykładał w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Od wielu lat projektuje też plakaty dla New York City Opera. W 1994 otrzymał paryską nagrodę za najbardziej pamiętny plakat roku (International Oscar for the World's Most Memorable Poster "Prix Savignac 1994"), w 1995 wygrał konkurs na plakat "Nowy Jork – stolica świata". Jest reprezentowany w zbiorach takich, jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress Print Collection w Waszyngtonie, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w wielu innych publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Od lat 90. często bywa i wystawia w Polsce, obecnie mieszka w Warszwie. Jego prace odznaczają się specyficznym typem obrazowania, który zaskarbił mu opinię surrealisty. Dzięki zaskakującym zestawieniom elementów obrazu, łączeniu różnych planów i niezwykłemu skalowaniu, a także zawsze obecnej w pracach Olbińskiego narracji, jego dzieła cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-03-19 165 80 000 zł - N/A PLN USD EUR