Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 18 czerwca 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
QUO VADIS – LIGIA I WINICJUSZ, 1897
Nr:
31766
Technika:
olej, deska
Wymiary:
35.9 cm x 27.3 cm
Cena wywoławcza:
60 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. z prawej: S. BAKAŁOWICZ. ROMA (SZKIC) | MDCCCXCVII

 

Stefan Bakałowicz w 1882 otrzymał z petersburskiej ASP stypendium na wyjazd do Rzymu, gdzie osiadł na stałe. Nawiązanie tam bliskiej znajomości z Henrykiem Siemiradzkim znacząco wpłynęło na jego twórczość. Przełomowe odkrycie, jakim było odnalezienie Pompejów oraz publikacja Quo Vadis Sienkiewicza spotęgowały u artysty fascynację starożytnością.

Prezentowany obraz Stefana Bakałowicza inspirowany jest powieścią Henryka Sienkiewicza Quo Vadis. Ważny wątek fabularny powieści stanowi historia miłosna młodego patrycjusza Marka Winicjusza i Ligii, córki króla Ligów, która przeszła na chrześcijaństwo. Artystka ukazał moment, w którym Marek wyznaje Ligii miłość, a ona w odpowiedzi rysuje na piasku tajemniczy znak ryby – jeden z symboli Chrystusa.

Obrazy Stefana Bakałowicza, czego znakomitym przykładem jest Ligia i Winicjusz, cechuje dobre opanowanie warsztatu, dbałość o szczegóły i staranność wykonania. Jego dzieła znajdują się, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Rosyjskiego w Petersburgu i Galerii Tretiakowskiej w Moskwie.

Stefan Bakałowicz:

Stefan Aleksander Bakałowicz ( Warszawa 1857 - Rzym 1947) polski malarz akademista, syn Stefana Bakałowicza. Początkowo kształcił się u Wojciech Gersona, następnie studiował w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał stypendium na wyjazd do Rzymu. W Rzymie zamieszkał na stałe, gdzie nawiązał bliska znajomość z Henrykiem Siemiradzkim. To pod wpływem Siemiradzkiego w malarstwie Bakałowicza pojawiły się motywy antyczne a Quo Vadis Sienkiewicza i odkrycie Pompejów spotęgowały zainteresowanie starożytnym Rzymem, Grecją i Egiptem. Obrazy Stefana Bakałowicza cechuje dobre opanowanie warsztatu, dbałość o szczegóły i staranność wykonania. Oprócz kompozycji rodzajowo-historycznych tworzył również pejzaże. Był ceniony również jako portrecista. 

W 1903 roku miał pierwszą wystawę w Warszawie. Poza Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych wystawiał również w Rosji, gdzie cieszył się uznaniem klientów. 

Zmarł w wieku 90 lat zmarł w Rzymie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu Campo Verano.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-06-18 24 60 000 zł - N/A PLN USD EUR