Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 22 października 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ŁAGÓW - ROZKOSZNE GRZESZKI, 1996
Nr:
32164
Technika:
olej, płyta pilśniowa
Wymiary:
51.5 cm x 91 cm
Cena wywoławcza:
140 000 zł
Cena uzyskana:
140 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d: DUDA GRACZ . 1996/96 .

Na odwr. na płycie śr. nalepka autorska z danymi obrazu, obok pieczątka wywozowa i numer pozwolenia na wywóz za granicę, poniżej nalepki dedykacja: Panu Zygmuntowi [przekreślone] Zenonowi Żyburtowiczowi | z przyjaźnią | Jerzy Duda - G. 10.06. 2004.; przy g. krawędzi znak strzałki i data 6 V 96

Obraz reprodukowany:

- Duda Gracz. Obrazy prowincjonalno-gminne. Kresy polskie 2000, red. Monika Branicka, Biblioteka Śląska, Katowice, s. 17, il. 2 barwna.

 

Dzieło należy do tworzonego od 1986 roku cyklu Obrazów prowincjonalno-gminnych, w którym artysta porzuca rolę prześmiewcy peerelowskiej rzeczywistości, a zaczyna głosić pochwałę prowincji i piękna natury. Duda Gracz odwiedza miasteczka i wsie, m.in. Kamion, Zarzecze, Brzegi, Zakopane czy tytułowy Łagów, by w swoich obrazach utrwalić odchodzący świat i jego mieszkańców.

Bohaterem obrazów często czyni kobietę - tu podpatrzoną przez nieco zawstydzonego ministranta. W jednym z wywiadów mówił: Kobieta daje życie, towarzyszy mężczyźnie w przemijaniu, jest symbolem miłości, przyczyną wydarzeń politycznych, na końcu pojawia się jako groza w postaci śmierci. Jest pokusą, aniołem, może być szatanem, stanowi o wszystkich poczynaniach ludzkości (Gabriela Łęcka, Jerzy Duda-Gracz. Malarz „Ziemi nieobiecanej“,...

więcej

Jerzy Duda Gracz:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 - Łagów 2004) - malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). 

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).
Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-10-22 118 140 000 zł 140 000 zł N/A PLN USD EUR