Agra Art | Aukcje

Aukcja Internetowa Sztuki Współczesnej - 5 grudnia 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PTAK NOCNY, 1986
Nr:
32399
Technika:
tusz pędzel, szablon, papier kremowy czerpany
Wymiary:
44 cm x 54 cm
Cena wywoławcza:
2 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. oł. p.d.: B. Chromy 1986

Obraz jest oprawiony.

Bronisław Chromy:

Bronisław Chromy (Leńcze k. Lanckorony 1925 - Kraków 2017) studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, gdzie w latach 1950-56 był uczniem i dyplomantem Xawerego Dunikowskiego. Początkowo wykładał na Wydziale Grafiki – filii ASP w Katowicach, następnie w Krakowie. W latach 1981-84 pełnił funkcję prorektora, od 1983 był profesorem na Wydziale Rzeźby, od 1986 – na Wydziale Grafiki. Zrealizował wiele pomników i rzeźb monumentalnych, wśród nich tak znane, jak Pietà Oświęcimska (1963), Smok Wawelski w Krakowie (1969), Ukrzyżowany w kościele Arka Pana w Nowej Hucie (1977), Pomnik Jana Pawła II w Tarnowie (1981), Pomnik Żołnierzy Polski Walczącej w Krakowie (1992) i in. Uprawiał też rzeźbę kameralną i medalierstwo, projektował tablice pamiątkowe, nagrobki, statuetki i trofea, jak Lajkonik dla laureatów krakowskiego festiwalu filmów krótkometrażowych, Pegaz wręczany na przeglądach filmów o sztuce w Zakopanem i in. Choć w jego sztuce dominowała tematyka martyrologiczna i religijna, w drobniejszych formach sięgał po tematy animalistyczne np.  „Sowy” z Plant, „Owieczki” ze skweru przed Akademią Rolniczą, a także pomnik  psa Dżoka, symbolu psiej wierności (usytuowany na bulwarach wiślanych pod Wawelem).

W marcu 2009 roku  Bronisław Chromy został Laureatem Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Brał też udział w wielu wystawach zbiorowych.

Prace prof. Bronisława Chromego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz muzeów w Oświęcimiu, Paryżu, Kopenhadze, Moskwie, Skopje, Helsinkach, Barcelonie, Dijon, Rawennie, Hasselt, Bochum i w Arezzo. Ponadto w kolekcjach prywatnych w kraju za granicą, m.in. w Austrii, Japonii, Australii, USA oraz Kanadzie.

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-12-05 8 2 000 zł - N/A PLN USD EUR