Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 17 marca 2024

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
POLOWANIE Z CHARTAMI, 1892
Nr:
32590
Technika:
akwarela, gwasz, papier
Wymiary:
34.3 cm x 47 cm
Cena wywoławcza:
35 000 zł
Cena uzyskana:
47 000 zł

IInformacje o dziele:

akwarela, gwasz, papier, 34,3 x 47 cm (w św passe-partout)

sygn. l.d.: JKossak | 1892 [monogram wiązany]

 

Pochodzenie:

Kolekcja Rodziny Paskowskich w USA.

Dr Richard i Catherine Paskowski oboje urodzili się w Nowym Jorku jako dzieci polskich imigrantów. Chociaż mieszkali w Stanach Zjednoczonych, pielęgnowali swoje polskie dziedzictwo, podróżowali po Polsce i spędzili lata na gromadzeniu wspaniałej kolekcji dzieł sztuki polskiej. Przekazali wiele darowizn na polskie cele w USA. Pragnęli również, żeby pozostała część kolekcji trafiła z powrotem do Polski i cieszyła polskich kolekcjonerów.

 

Polowania z chartami to jeden z często podejmowanych przez Juliusza Kossaka motywów. Te majestatyczne psy, artysta malował również jako kompanów konnych portretów. Polowania z chartami na zające mają w Polsce niezwykle bogatą historię, były bardzo popularną rozrywką na polskich dworach, także królewskich. W ślad za monarchą podążali zarówno magnaci, jak i szlachta. Pogonie odbywały się wszędzie, gdzie pozwalały na to większe obszary łąk. Kres popularności polowań z chartami położył dopiero wybuch drugiej wojny światowej. W czasopiśmie „Łowiec“ z 1880 roku, na łamach kilku numerów, zamieszczono bardzo obszerną pracę Alexandra Ubysza – Chart, w której autor przybliża czytelnikowi...

więcej

Juliusz Kossak:

Juliusz Kossak (Wiśnicz 1824 - Kraków 1899) - malarz i ilustrator - był jednym z najpopularniejszych artystów polskich 2. połowy XIX wieku. Naukę rysunku i malarstwa rozpoczął we lwowskiej pracowni Jana Maszkowskiego; później wiele rysował z natury odwiedzając majątki szlacheckie na Ukrainie, Podolu i Wołyniu. W roku 1852 był w Wiedniu, na Węgrzech i w Petersburgu, a następnie zamieszkał na stałe w Warszawie. Lata 1856-1860 spędził w Paryżu, gdzie przyjaźnił się z Horacem Vernetem. Powróciwszy do Warszawy w latach 1862-1868 był kierownikiem artystycznym „Tygodnika Ilustrowanego”. W roku 1869 przeniósł się na stałe do Krakowa, skąd wyjeżdżał jeszcze do Monachium, by malować w atelier batalisty Franza Adama. Kossak był przede wszystkim znakomitym akwarelistą; rzadziej posługiwał się techniką olejną. Malował obrazy historyczne i batalistyczne, sceny rodzajowe ilustrujące życie i tradycje dworu szlacheckiego oraz obyczaje polskiego ludu. Ale prawdziwymi bohaterami jego obrazów były konie, których ruch, temperament, charakter i indywidualność potrafił po mistrzowsku przedstawić. Był także autorem wielu ilustracji do czasopism i książek, trafiającym bezbłędnie tak w klimat utworów literackich, jak i w tęsknoty i potrzeby odbiorców - czytelników Pieśni o ziemi naszej Wincentego Pola, Trylogii Henryka Sienkiewicza, Pana Tadeusza i poematów Adama Mickiewicza.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2024-03-17 5 35 000 zł 47 000 zł N/A PLN USD EUR