Agra Art | Aukcje

- 21 października 2001

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ODPOCZYNEK NA PUSTYNI, PO 1900
Nr:
2781
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
47.5 cm x 61.5 cm
Cena wywoławcza:
50 000 zł
Cena uzyskana:
82 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany l.d.: A Wierusz Kowalski
Na krosnach resztka nalepki z tekstem w języku niemieckim oraz nalepka Salonu Artystycznego Stefana Rychlinga w Warszawie z numerem 1435 i tytułem obrazu Odpoczynek.

W roku 1903 Wierusz-Kowalski wyjechał do Północnej Afryki, odwiedzając Maroko i Algier. Znalazł tam nowe motywy i tematy malarskie. Plonem tej podróży były obrazy o tematyce orientalnej z Beduinami pędzącymi na rumakach lub wielbłądach przez pustynny krajobraz (Z rozkazem wojennym w Maroko), ruszających do bitwy (Przed Wojną Świętą, Jeźdźcy marokańscy) czy odwiedzających pustynne oazy (Beduini). Sceny te wyróżniają się swobodną kompozycją, świetnie odtworzonym ruchem koni i ludzi, żywością barw i brawurową techniką malarską. Malowane szerokim pędzlem i szpachlą odznaczają się wyrazista fakturą i zachowują swobodę impresyjnego szkicu. Do tej grupy dzieł artysty należy też prezentowany obraz.

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2001-10-21 8 50 000 zł 82 000 zł N/A PLN USD