ur. 1943 , kraj: Polska
Stanisław Ryszard Kortyka (Szewce koło Sandomierza, mieszka we Wrocławiu) - studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 1969 uzyskał dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i projektowania malarstwa w architekturze w pracowniach prof. Zbigniewa Karpińskiego i doc. Alfonsa Mazurkiewicza.
Jest profesorem tytularnym. Prowadził pracownię malarstwa w ASP we Wrocławiu i pracownię malarstwa w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W 2004 roku nagrodzony Nagrodą Główną Prezydenta Miasta Wrocławia na Dolnośląskich Wystawach Sztuki (malarstwo). W 2006 roku ot...
Stanisław Ryszard Kortyka (Szewce koło Sandomierza, mieszka we Wrocławiu) - studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 1969 uzyskał dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i projektowania malarstwa w architekturze w pracowniach prof. Zbigniewa Karpińskiego i doc. Alfonsa Mazurkiewicza.
Jest profesorem tytularnym. Prowadził pracownię malarstwa w ASP we Wrocławiu i pracownię malarstwa w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W 2004 roku nagrodzony Nagrodą Główną Prezydenta Miasta Wrocławia na Dolnośląskich Wystawach Sztuki (malarstwo). W 2006 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina na XXI. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.
Obrazy Stanisława Ryszarda Kortyki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Galerii Kutscha w Salzburgu (Szwajcaria) oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Na przestrzeni lat przedstawił kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w tym w latach 2019–2023 wystawy z okazji pięćdziesięciolecia pracy twórczej w Sandomierzu, Warszawie, Zielonej Górze, Kielcach, Rzeszowie i Wrocławiu. Brał udział w około 150 wystawach zbiorowych, krajowych i zagranicznych. Malarstwo i rysunek prezentował na 30 wystawach indywidualnych.
W 2019 roku ukazała się wydana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu obszerna monografia "Stanisław Ryszard Kortyka, 50 lat pracy twórczej 1969 - 2019", a w 2023 album w cyklu "Wrocławskie Środowisko Artystyczne".
W październiku 2024 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.