Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 16 czerwca 2019

Józef Czapski, ANEMONY, 1954
  • Odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ANEMONY, 1954
Nr:
26039
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
41.2 cm x 33.3 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
47 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d. mało czytelnie: J. CZAPSKI. 54.

na odwrocie:

– na płótnie l.g. pieczątka: COLLECTION THERRY GAUDRY | Artiste peintre | MOUROUX

– nalepka w języku francuskim z informacją o artyście

– na dolej listwie napis: Joseph CZAPSKY 1896-1993

Józef Czapski – autor prezentowanej kompozycji Anemony – był postacią wybitną, wpisując się w polska kulturę nieustępliwą postawą moralną, był pisarzem, krytykiem sztuki i artystą malarzem. Podobno – jak pisał Janusz St. Pasierb – Malarzem chciał być od początku świadomego istnienia, od 10 roku życia – do samego końca, już porządnie po dziewięćdziesiątce niemal ociemniałego podrywało go do malowania „zobaczenie tej bieli przy tej czerwieni”. Różne były inspiracje malarskie Józefa Czapskiego i różnorodna jego twórczość artystyczna. Kameralna, starannie wypracowana kompozycja Anemony przedstawiająca kwiaty w szklanym wazonie emanuje spokojem, a równocześnie ukazuje jej autora jako wybitnego kolorystę. Kolor był bowiem dla Czapskiego najważniejszy – myślał kolorami, tworząc, jak pokazuje przykład Anemonów, barwny bukiet modelowany padającym nań światłem. Starannie wypracowane szczegóły, a także tło założone smugami kolorów wydobywających czy wręcz uzupełniających pierwszy plan czyni z tego skromnego tematycznie przekazu obraz o dużych walorach...

więcej

Józef Czapski:

Józef Czapski (Praga 1896 - Maisons-Laffitte 1993) - malarz, rysownik, pisarz i publicysta; początkowo studiował prawo, później w 1918 kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Przerwał studia, by na polecenie polskich władz wojskowych udać się do Rosji w poszukiwaniu zaginionych oficerów polskich.

W 1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1923-1924 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1924 wraz z grupą uczniów Józefa Pankiewicza, tworzących tzw. Komitet Paryski, wyjechał na dalsze studia do Paryża, gdzie przebywał do roku 1931. Po powrocie do kraju uczestniczył w wystawach kapistów, m.in. w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki. Uczestnik kampanii wrześniowej, więzień m.in. obozu w Starobielsku; uwolniony z niewoli wstąpił do armii Andersa i w latach 1941-1942 prowadził poszukiwania oficerów i żołnierzy uwięzionych i zaginionych w ZSRR.

Po 1944 stale mieszkał w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Był jednym z założycieli miesięcznika „Kultura”. Jako pisarz opublikował, m.in. Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz liczne eseje o sztuce. Malował pejzaże, martwe natury, wnętrza, rzadziej także portrety. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych obrazy i rysunki artysty były kilkakrotnie prezentowane na wystawach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu.

Jego malarstwo - początkowo bliskie szkole Pankiewicza, później bardzo indywidualne i ekspresyjne - szerzej przedstawia album autorstwa przez Joanny Pollakówny (Czapski, Warszawa 1993).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-06-16 112 30 000 zł 47 000 zł N/A PLN USD EUR