Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 17 października 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PEJZAŻ ZE STAREGO SĄCZA, 1974
Nr:
29368
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
46 cm x 55 cm
Cena wywoławcza:
45 000 zł
Cena uzyskana:
160 000 zł

IInformacje o dziele:

Do obrazu dołączony jest atest Fundacji Nowosielskich z Krakowa, potwierdzający autentyczność.

Jerzy Nowosielski o swoim malarstwie:

Kiedy dopadają mnie okresy wielkiego znużenia, zniechęcenia, jak mi choćby chwilowo obrzydnie zupełnie to malowanie ikon... wówczas uciekam do swoich obrazów tzw. świeckich; do swoich pejzaży, do swoich aktów, ale najczęściej do pejzaży, i tak odpoczywam sobie z nimi...

Pejzaż ze Starego Sącza jest jednym z niewielu przykładów portretowania przed artystę konkretnych, znanych z nazwy miejscowości. Nie jest to jednak – podobnie jak w przypadku słynnej serii widoków łódzkich – próba realistycznego odwzorowania wyglądu miasta, ale jego wewnętrzna, subiektywna wizja. Jej ważnym elementem jest kreowanie nastroju tajemniczości i melancholii osiągnięte za pomocą takich środków, jak ograniczenie głębi do jednego planu, brak sztafażu, zaburzenie perspektywy oraz wprowadzenie motywu – zasłoniętych i pozamykanych – drzwi i okien w ciągnącej się pierzei zabudowy. Łącznie z rytmiczną „nowosielską linią“ organizującą na sposób geometryczny całość kompozycji sprawiają, że obraz przemawia do nas prostotą przekazu i swoistą magią. 

 

Do Ceny Zakupu doliczana będzie dodatkowo opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania...

więcej

Jerzy Nowosielski:

Jerzy Nowosielski (Kraków 1923 - Kraków 2011) w 1940 zaczął studia w Kunstgewerbeschule w Krakowie. W 1942 przebywał przez niecały rok w Ławrze św. Jana Chrzciciela pod Lwowem. Studiował tam sztukę malowania i historię ikon. Po powrocie do Krakowa w 1943 nawiązał ponowne kontakty z kręgiem przyszłej Grupy Krakowskiej. Po wojnie kontynuował studia w ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Eibischa (1945-1947). Na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948/49 pokazał obrazy utrzymane w nurcie abstrakcji geometrycznej. W latach socrealizmu nie wystawiał, zajmując się w tym czasie scenografią oraz malowaniem cerkwi i kościołów. W 1955 w Łodzi zaprezentował swą pierwszą wystawę indywidualną, w 1956 wziął udział w XXVIII Biennale w Wenecji. W latach 1957-1962 był pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, następnie w Akademii krakowskiej, gdzie wykładał na Wydziale Malarstwa do przejścia na emeryturę w 1993. W drugiej połowie lat 50. osiągnął charakterystyczny styl aktów, pejzaży i scen figuralnych we wnętrzach, który zawdzięczał swej fascynacji ikoną i doświadczeniom z malarstwem sakralnym. W 1976 podjął na nowo realizacje monumentalne, wykonując m.in. malowidła ścienne, stacje Drogi Krzyżowej i projekty witraży w kościele Opatrzności Bożej w Wesołej pod Warszawą (1976-1979). Artysta powszechnie uznawany był za autorytet w dziedzinie sztuki zakorzenionej w wartościach duchowych.

Jerzy Nowosielski zmarł 21 lutego 2011 w Krakowie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-10-17 102 45 000 zł 160 000 zł N/A PLN USD EUR